eur:
395.08
usd:
368.04
bux:
71456
2024. július 2. kedd Ottó
Gilze en Rijen, 2015. október 13.Bemutatják a Malaysia Airlines malajziai légitársaság szerencsétlenül járt Boeing 777-es utasszállítójának egyik rekonstruált roncsdarabját egy sajtótájékoztatón a hollandiai Gilze en Rijenben 2015. október 13-án. A Holland Biztonsági Testület ezen a napon teszi közzé a gép katasztrófájának körülményeiről készült nemzetközi vizsgálat eredményeit. A repülőgép 2014. július 17-én zuhant le az oroszbarát ukrajnai szakadárok uralta donyecki területen fedélzetén 298 emberrel. (MTI/EPA/Robin Van Lonkhuijsen)
Nyitókép: MTI/EPA/Robin Van Lonkhuijsen

Maláj utasszállító: a bíróság szerint „titkolózhat” a holland kormány

A holland kormány jogszerűen tartott vissza egyes információkat a Kelet-Ukrajna felett 2014-ben lelőtt maláj utasszállító repülőgép esetével kapcsolatban, a légi közlekedés biztonságára vonatkozó bizonyos részletek bizalmas kezelése indokolt és arányos - közölte az Európai Unió Bírósága.

A luxembourgi székhelyű testülethez 2018-ban két holland médiavállalat, az RTL Nederland és az RTL Nieuws, nyújtott be keresetet, miután az illetékes holland miniszter egyes információk bizalmas jellegére hivatkozva elutasította, hogy bizonyos részleteket adjon ki számukra az üggyel kapcsolatban.

Az RTL vállalatok vitatták az információk bizalmas jellegét. A holland államtanács előtt benyújtott fellebbezésük keretében a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadságához való alapvető jogra hivatkoztak.

Az uniós bíróság csütörtöki határozatában úgy ítélte meg, hogy a repülésbiztonságra vonatkozó információk bizalmas kezelése sértheti a véleménynyilvánítás és tájékozódás szabadságához való jogot. Az ítélet hozzáteszi azonban, hogy alkalmazása az általa elérni kívánt céllal arányos, mivel nem akadályozza a nyilvánosságot és a médiát abban, hogy más forrásokból tájékozódjanak a témában.

A testület emlékeztetett, hogy a légi eseményekre és balesetekre vonatkozó információk bizalmas jellege központi elemét alkotja az uniós jogalkotó által a légi közlekedés biztonságának javítása érdekében létrehozott felügyeleti és ellenőrzési rendszernek, amely ezen információk gyűjtésén, hatóságok közötti megosztásán és elemzésén alapul.

A malajziai légitársaság MH17-es, Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó utasszállító gépe 2014. július 17-én zuhant le Kelet-Ukrajnában, a fedélzetén tartózkodók többsége – 196 utas – holland állampolgár volt. Az esetet vizsgáló nemzetközi nyomozócsoport arra következtetésre jutott, hogy a gépet az orosz fegyveres erők Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi rakétadandárjához tartozó Buk típusú légvédelmi rakétarendszerről lőtték le szakadár területről.

A holland bíróság bűnösnek ítélte repülőgép lelövésében Igor Girkint, az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) korábbi ezredesét - aki 2014 nyarán az ukrajnai szakadár „Donyecki Népköztársaság” (DNR) „védelmi minisztereként” szolgált –, a szintén orosz Szergej Dubinszkijt, a DNR katonai hírszerző ügynökségének volt vezetőjét és az ukrán Leonyid Harcsenkót, aki a szakadár felderítő osztag vezetője volt. Mindhármukat távollétükben életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték.

Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
Orbán Viktor Ukrajnában járt, eközben az orosz külügyminiszterrel tárgyalt Szijjártó Péter

Orbán Viktor Ukrajnában járt, eközben az orosz külügyminiszterrel tárgyalt Szijjártó Péter

Az európai állam- és kormányfők közül egyre kevesebben vannak, akik még nem látogattak el az orosz invázió sújtotta Ukrajnába - most már nem gazdagítja ezt a tábort Orbán Viktor sem, a magyar miniszterelnök ugyanis ma Kijevbe utazott. Ám eközben Szijjártó Péter külügyminiszter, aki gyakran jár Oroszországba, telefonbeszélgetést folytatott Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel - tudósított a Telex.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×