eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 29. vasárnap Mihály
Tűzoltók dolgoznak a lángok megfékezésén egy orosz légitámadást követően Harkivban 2023. december 29-én. Az orosz légierő mintegy 110 rakétát lőtt ki az Ukrajna elleni egyik legnagyobb légitámadásában, legkevesebb 16 ember vesztette életét olyan nagyvárosokban, mint Kijev, Odessza, Lviv és Harkiv, a sebesültek száma több tucatra tehető. Négy régió áram nélkül maradt a támadások nyomán.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakiv Ljasenko

Erre vadásznak most az oroszok Ukrajna városaiban

Míg korábban az oroszok főleg az elektromos és a távhőrendszereket támadták, addig mostanában már inkább az ukrán hadiipari létesítményeket veszik célba.

Az utóbbi időkben végrehajtott légitámadások és rakétacsapások célpontjait vizsgálva a brit hírszerzés jelentős elmozdulást fedezett fel az oroszok ukrajnai taktikájában. Míg a tavalyi év elején főleg az elektromos hálózatokat és a távfűtő rendszereket, valamint a vízellátást támadták, addig újabban inkább a hadipari létesítményekre céloznak.

Londonban ebből arra következtetnek, hogy az orosz katonai tervezők belátták, hogy a háború ellenére jelentősen megerősödött az ukrán hadiipar. Erre nyilván azért volt szükség, mert a tavalyi év vége fél már jelentős hangsúlyeltolódás volt érzékelhető az USA és az EU Ukrajnával kapcsolatos álláspontjában.

Kijev szövetségesei egyre inkább arra ösztönzik az ukrán vezetést, hogy saját forrásaikra támaszkodva szervezzék meg az ország védelmét.

Mint azt a Politico című tekintélyes újság írta: a Biden-kormány már is retorikát váltott. Nem azt kommunikálják, hogy „amíg szükséges, addig támogatjuk Ukrajnát,” hanem azt, hogy „amíg tudjuk, addig támogatjuk Ukrajnát.”

Ugyanakkor az elmúlt hónapokban egyre több hírt jelent meg arról, hogy Ukrajnában igen komoly dróngyártás indult, és már olyan robotokat is képesek előállítani, amelyek akár több száz kilométer mélységben képesek csapást mérni az orosz hátországban lévő katonai létesítményekre. Pár napja pedig Belgorod városát, illetve több közeli orosz települést ért ukrán rakéta- és dróncsapás.

A brit hírszerzés ennek tulajdonítja, hogy az oroszok taktikát változtatva már inkább a hadiipari üzemeket próbálják rombolni. Elsősorban nagy távolságból indított rakétákkal és drónokkal igyekeznek csapást mérni az egyre nagyobb ütemben termelő ukrán hadianyaggyárakra. Londoni vélemény szerint ez is arra utal, hogy Moszkva hosszú háborúra készül.


Címlapról ajánljuk

Vasárnap Ausztria választ: a Szabadságpárt visszatérhet a csúcsra

Épp hogy csak túljutott Ausztria a rendkívüli károkat okozó áradások nehezén, az ország a hét végén újabb, ezúttal politikai megméretés előtt áll. Több mint 6,3 millióan járulhatnak a szavazóurnák elé, hogy újabb öt évre új parlamentet, illetve új kormányt válasszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Harmadik világháborúval riogatott Trump, egyetlen döntéssel meg lehetne rengetni Oroszországot – Ukrajnai háborús híreink szombaton

Donald Trump republikánus amerikai elnökjelölt és Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a New York-i Trump Towerben folytattak beszélgetést. A találkozó után Trump azt írta saját közösségi platformján, a Truth Social-ön, ha nem ő győz az elnökválasztáson, jön a harmadik világháború. Az elmúlt hónapok legfontosabb kérdése, hogy az európai vezetők és az Egyesült Államok döntéshozói engedélyezik-e Kijevnek, hogy a Nyugattól kapott modern fegyverrendszereket bevessék Oroszország területe ellen. Az amerikai Institute for the Study of War (ISW) intézet írt egy elemzést, hogy miért lenne fontos egy ilyen lépést megtenniük Ukrajna szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×