eur:
410.9
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Christian Lindner német pénzügyminiszter, a Szabaddemokrata Párt (FDP) elnöke és Nicola Beer elnökhelyettes pártjuk berlini kongresszusán 2023. április 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Clemens Bilan

Döntöttek a párttagok, hogy az FDP maradjon-e a német kormánykoalícióban

Ha csekély többséggel is, de elvetette a hárompárti kormánykoalícióból történő kilépést a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) tagsága.

A párttagok megkérdezését még októberben egy helyi szervezet kezdeményezte annak nyomán, hogy a tartományi választásokon az FDP sorozatosan leszerepelt, amit sokan a szociáldemokratákkal és a zöldekkel alkotott kormánykoalíció népszerűtlenségével magyaráztak. Bár a szavazás eredménye az országos hangulaton aligha változtat, egyelőre azonban mind a liberális párt, mind a koalíciós partnerek vezetői megkönnyebbülhetnek.

Az igazsághoz hozzátartozik, hogy az 1948-ban alakult, azóta számos kormányban is szerepet vállaló párt alapszabályzata szerint az FDP vezető szerveit nem kötelezte volna a koalíció felmondására az sem, ha a tagok többsége a kilépés mellett foglalt volna állást.

Az alig hetvenezres tagság véleménynyilvánítása ugyanakkor mindenképp jelzésértékű lett volna,

igencsak megnehezítve a pártelnök és egyben pénzügyminiszter, Christian Lindner dolgát. Így sincs könnyű helyzetben, a költségvetési válság következtében szükségessé vált rendkívül szigorú takarékossági intézkedések miatt Olaf Scholz szociáldemokrata kancellár mellett amúgy is elsősorban rajta csattan az ostor.

A tagság "megszondáztatása" elemzők szerint korrekt, ugyanakkor felettébb kockázatos lépés volt, amit a végeredmény is igazol. Eszerint szűk többség, a válaszadók 52 százaléka szavazott a koalíciós munka folytatása mellett, míg 48 százalék a kilépésre adta a voksát. Feltűnő volt ugyanakkor a a tagság érdektelensége, a 72 ezer párttag közül ugyanis alig 26 ezren nyilvánítottak véleményt.

Mindennek ellenére a párt vezetői kivétel nélkül megkönnyebbülten vették tudomásul az eredményt. A párt elnöke úgy ítélte meg, hogy a véleménynyilvánítás tükrözi azt a felelősséget, amelyet az FDP vállalt Németország iránt. Christian Lindner ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy a tagság állásfoglalása egyben felhatalmazást jelent számára a kormányzati munka liberális arculatának erősítésére.

Hasonlóan vélekedett a kormány ugyancsak szabaddemokrata igazságügyi minisztere, Marco Buschmann is, aki szerint a szavazás eredménye egyértelmű állásfoglalás a koalíciós munka folytatása mellett.

A koalíciós partnerek egyelőre nem nyilatkoztak az FDP-tagság véleménynyilvánításával kapcsolatban.

Az elemzők ugyanakkor úgy vélekedtek, hogy mind a szabad demokrata miniszterek, mind az egész kormány munkáját tovább nehezítette volna, ha a válaszadók többsége a koalícióból történő kilépés mellett foglalt volna állást.

Az FDP támogatottságát jelzi, hogy az október elején tartott tartományi választásokon Bajorországban a párt kiesett a helyi parlamentből, Hessenben pedig csupán egy "hajszállal" sikerült a bennmaradás.

A legfrissebb felmérések szerint a liberálisok országos népszerűsége a "kritikus" öt százalék körül mozog, messze a legalacsonyabb a három koalíciós párt közül.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×