eur:
411.26
usd:
393.02
bux:
0
2024. november 22. péntek Cecília
Karl Lauterbach német egészségügyi miniszter nyilatkozik a sajtó képviselőinek az Európai Unió Foglalkoztatási, Szociálpolitikai, Egészségügyi és Fogyasztóvédelmi Tanácsának (EPSCO) ülése előtt Brüsszelben 2022. március 29-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Olivier Hoslet

Veszélyre figyelmeztet a miniszter: az adatok a Covid újabb hullámát jósolják

Kevesebb mint három héttel a karácsonyi ünnepek előtt ismét a koronavírus-járvány gyors terjedésére figyelmeztetett a német egészségügyi miniszter.

Karl Lauterbach szerint alábecsülik a fertőzés veszélyét. A miniszter védőoltásra szólított fel, és a felhívás elsősorban a fertőzésnek leginkább kitett kockázati csoportokra vonatkozott. Egyidejűleg utalt arra is, hogy az oltással az úgynevezett hosszú Covid kockázata is csökken.

A koronavírus-fertőzés nem megfázásos megbetegedés – figyelmeztetett a miniszter. A kockázati csoportokhoz intézve szavait arra utalt, hogy amennyiben most beoltják magukat, az "optimális időpont" a teljes hatás elérésere a karácsonyi ünnepekig. A kockázati csoportokba az idősebbek, valamint a krónikus betegek tartoznak.

Hivatalos adatok szerint Németországban eddig csak hárommillió ember oltatta be magát az omikron XBB.1.5 invariánshoz adaptált vakcinával.

A miniszter ezt a számot "rendkívül kiábrándítónak" nevezte. Úgy ítélte meg, hogy a Covid által jelentett veszélyt lebecsülik. Egyidejűleg arra figyelmeztetett, hogy a rendelkezésre álló adatokon alapuló számítások a fertőzés újabb hullámra utalnak. Ez azt jelentheti, hogy hét nap alatt 100 ezer lakosra 1700 új fertőzés juthat.

Lauterbach egyidejűleg arra is felhívta a figyelmet, hogy mindezzel párhuzamosan a hosszú Covid problémája sem megoldott. A miniszter szerint ez a károsodás tízezreket érinthet, ugyanakkor az oltás csökkenti ennek kockázatát is. Az egészségügyi miniszter közölte, hogy pótlólagosan 150 millió eurót fordítanak az ezzel kapcsolatos kapcsolatos kutatásokra. Egyre több az ismeret az agyban zajló mechanizmusokról, de a hosszú Covid hatással lehet az érrendszerre és az agyi szövetekre is, és még mindig nincs meg a gyógymód. A miniszter elmondta, hogy a főbb tünetek közé tartoznak a fáradtság mellett a memóriaproblémák, valamint a szervi károsodások is.

Az n-tv televíziós hírportálnak Carmen Scheibenbogen, a berlini Charité klinika immunhiányos megbetegedésekkel foglalkozó ambulanciájának vezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy a Covid mellett magas a légúti fertőzések aktivitása is, ezért szükség lenne"speciális ambulanciák" hálózatára, valamint rehabilitációs klinikákra is.

Noha a hosszú-Covid ambulanciák már működnek, a várakozási idő gyakran mintegy fél év. Hangsúlyozta azt is, hogy fontos lenne a hosszú-Covid kezelésére még nem jóváhagyott gyógyszerek alkalmazása is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×