Az elmúlt hetek hatalmas esőzései sártengerré változtatták az ukrán vidéket. Ez az úgynevezett raszputyica pedig lényegében minden nagyobb támadó hadműveletet megállított az arcvonalban. A szakértő úgy véli: mindez így is marad addig, amíg a vastag sár teljesen át nem fagy a szilárd altalajig.
"Hacsak a sár felső rétege fagy meg, akkor olyan lesz, mint a vékony jég: amint nehéz járművekkel ráhajtanak, beszakad az egész. Márpedig egy komolyabb támadáshoz szükséges a harckocsik és a lövészpáncélosok megmozdítása is" – hangsúlyozta Kaiser Ferenc.
Az NKE docense ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy már tavaly télen sem volt elég hideg ahhoz, hogy az ukrán vidék járható legyen nehéz harcjárművekkel is. Így tavaszig kellett várni a nagyobb hadműveletekre. "Elképzelhető – tette hozzá Kaiser Ferenc –, hogy ez az idén sem lesz másképpen."
General rasputitsa https://t.co/8DBlcWtOG1
— A³ (@cyphe0r) November 20, 2023
Arról is beszélt, hogy milyen nehéz körülmények között kell harcolniuk a katonáknak a lövészárkokban. A hatalmas sárban alig lehet mozogni, az állandó nedvesség miatt pedig gyakran kell váltani az első vonalban lévőket, mert az átázott ruházat miatt könnyen megbetegedhetnek.
Kaiser Ferenc szerint a helyzet az oroszoknál talán még rosszabb lehet, mivel az ukránok már megkapták a legkorszerűbb nyugati téli ruházatot, amely sokkal jobban szigetel a hideg és a nedvesség ellen. Az oroszoknak azonban nincs ilyen felszerelése.
Ez a videó egy elhagyott orosz lövészárokrendszerről készült:
Ladies and gentlemen
— Ukraine russia war (@BiNguynvn12) November 21, 2023
Here is a Russian trench
They are collecting for snorkeling equipment while we collect for FPV drones... #Russia #RussiaUkraineWar #Ukraine️ #UkraineWar #UkraineWillWin #UkraineRussianWar pic.twitter.com/TnGs37adb6
A szakértő beszélt a Kijevet ért legutóbbi dróntámadásról is, amely szerinte egyfajta pótcselekvés lehetett az oroszok részéről. "Már régóta várja mindenki, hogy az orosz hadsereg újabb, nagy offenzívát indít az ukrán kritikus infrastruktúra, vagyis az áramellátás és a távhőszolgáltatás ellen. Tavaly is ezt csinálták, mert a civil lakosság szenvedéseinek fokozásával akarták térdre kényszeríteni Ukrajnát. Most is valami hasonlót tesznek, bár egyelőre nem olyan intenzitással, mint tavaly. Vaktában ágyúzzák, drónokkal támadják a városokat" – mondta a szakértő.
Kaiser Feremnc szerint azt is lehet, hogy az oroszok ezzel igyekeznek elterelni a figyelmet egy készülő, komolyabb támadásról, majd hozzátette: "Ezek az akciók egyelőre csak a lakosság megfélemlítésére irányuló terrorbombázáshoz hasonlítanak, bár ahhoz meg nem vetnek be elég eszközt."