A kötelező katonai szolgálatot 2011-ben függesztették fel Németországban az akkori védelmi miniszter, a konzervatív Karl-Theodor zu Guttenberg rendeletére. Azóta a Bundeswehrben önkéntesek meghatározott időre vállalnak szolgálatot, amit különböző polgári védelmi szolgálatok egészítenek ki. Az önkéntesekből álló Bundeswehr-létszám jelenleg nem sokkal haladja meg a 200 ezer főt.
A napokban ugyanakkor Boris Pistorius védelmi miniszter két egymást követő nyilatkozatban is arra hívta fel a figyelmet, hogy Európát és ezen belül Németországot háború fenyegeti. Utalt arra, hogy ehhez a társadalom mentalitásának megváltoztatására van szükség, hozzá kell szokni a fenyegetettség gondolatához. A második nyilatkozatában már azt mondta, hogy Németországnak fel kell készülnie egy védekező háborúra. "Ez egyaránt vonatkozik a Bundeswehrre és a társadalomra is" – fogalmazott a miniszter.
Ennek nyomán állt elő a hadsereg érdek-képviseleti szervezete, a Deutscher Bundeswehr Verband (DBwV) azzal, hogy napirendre kellene tűzni a sorkatonaság bevezetését. A pártoktól független szervezet vezetője a miniszterhez hasonlóan az új fenyegetésekre és az azokból adódó új feladatokra utalt.
André Wüstner a Rheinische Post című lapnak adott interjújában "összetett fenyegetettségekről" beszélt, és ezzel kapcsolatban azt hangsúlyozta, hogy meg kell fékezni a hadsereg személyi állományának csökkenését. Egyetértett Pistoriussal abban, hogy a Bundeswehrnek készen kell állnia egy védekező háborúra. Ez – mint fogalmazott – magában foglalja a hiteles elrettentést és "szélsőséges esetekben" az önvédelem képességét is.
Az érdekképviselet vezetője emlékeztetett arra, hogy a hadsereg az elmúlt években egyre kevésbé volt vonzó a fiatalok számára. A kormány feladata az, hogy ezt a tendenciát megfékezze, mégpedig mindenekelőtt a szociális feltételek és a többi között a felszerelés javításával. Wüstner ennek kapcsán vetette fel, hogy
a politikusoknak a kötelező katonai szolgálat bevezetésében is gondolkodniuk kellene.
Felszólította a minisztériumot arra, hogy dolgozzon ki egy, a személyi állományra vonatkozó toborzási koncepciót. "Olyan emberekre van szükségünk, akik készek és képesek katonai erővel is megvédeni demokráciánkat" – jelentette ki.
Boris Pistorius korábban a kötelező katonai szolgálat újbóli bevezetését nem említette ugyan, azt ugyanakkor több ízben hangsúlyozta, hogy a Bundewehrt vonzóbbá kell tenni a fiatalok számára.
A ZDF közszolgálati médium értesülése szerint még a nap folyamán a védelmi minisztérium szervezésében konferenciát tartanak a Bundeswehr reformjáról. A fő napirendi pont a védelmi minisztérium korszerűsítése mellett a hadsereg reformja. Az erre vonatkozó tervet a miniszter terjeszti elő.