eur:
401.93
usd:
371.43
bux:
90496.51
2025. március 31. hétfő Árpád
Tajvani tüzér egy 35 milliméteres Oerlikon GDF-006 vontatott légvédelmi ikerágyún egy harckészültségi gyakorlaton a hualieni légitámaszponton 2022. augusztus 18-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Ritchie B. Tongo

Kína keményet üzent a Momentum miatt Magyarországnak

A Magyar Momentum Mozgalom egyes politikusai szorgalmazták Tajvan részvételét az ENSZ-ben, és párhuzamot vontak a tajvani kérdés és az ukrán válság között; egyértelműen támogatták a „tajvani függetlenségi” erőket, és beavatkoztak Kína belügyeibe - áll abban a közleményben, amely a kínai nemzetközi rádió magyar nyelvű adásának honlapján jelent meg. A kínai nagykövetség nyilatkozatot adott ki ezzel kapcsolatban.

A cri.online magyar verziójában azt is azonnal leszögezik, hogy Kína budapesti nagykövetsége ezt a momentumos kinyilatkozást határozottan elítélte.

A külképviselet honlapján megjelentetett nyilatkozat szerint „Tajvan úgynevezett részvétele az ENSZ-ben” teljes mértékben képtelenség, mert csak egyetlen Kína van a világon, Tajvan pedig Kína elidegeníthetetlen része, és a Kínai Népköztársaság kormánya az egész Kínát képviselő egyetlen törvényes kormány.

fotó: kínai rádió oldala
fotó: kínai rádió oldala

A nyilatkozat a tajvani kérdés és az ukrán válság összekeverését is visszautasítja, hogy a tajvani kérdés teljes mértékben Kína belügye, amely nem tűr semmilyen külső beavatkozást, az ukrán kérdés pedig két szuverén állam közötti nemzetközi konfliktus.

A szóvivő a nyilatkozatban elítélte, hogy a közelmúltban a tajvani hatóság néhány külső erővel együtt ismét felvetette „Tajvan részvételét az ENSZ-ben”, ami a „tajvani függetlenséget szorgalmazó” elszakadásra törekvő erők és egyes Kína-ellenes erők által az ENSZ Közgyűlésének 78. ülésszaka során bemutatott újabb „politikai bohózatnak” bizonyult. Mindezt a tajvani Demokratikus Haladás Pártja a szigeten belüli választáshoz kívánja felhasználni pozíciójának javítására - állapítják meg.

A hivatalos nyilatkozat megerősítette, hogy

a Magyar Momentum Mozgalom egyes politikusai figyelmen kívül hagyták a nemzetközi közösség által elismert tényeket,

a nemzetközi kapcsolatok alapvető normáit, és téves kijelentéseket tettek Tajvannal kapcsolatban. Mindezzel teljes mértékben leleplezték Kína történelmével, valós helyzetével és a nemzetközi joggal kapcsolatos tudatlanságukat, fogalmazott a nyilatkozatban.

Címlapról ajánljuk
Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Az unió komoly változásokat akar, de kiváltható-e az amerikai védelem Európában?

Európa a mozgósítható haderő és bizonyos katonai eszközök tekintetében jelentős mértékben függ az Egyesült Államoktól, a teljes leválás rövid távon nem lehet reális cél – mondta az InfoRádióban Olekszij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány junior kutatója. A biztonságpolitikai szakértő hozzátette: a legnagyobb amerikai függés a kiegészítő eszközöknél figyelhető meg, a logisztikában óriási a lemaradása Európának.

Kiszámolták, mennyibe kerül Ukrajna EU-csatlakozása: fejenként kétmillió forint

A Magyar Külügyi Intézet és a Mathias Corvinus Collegium közös konferenciáján elhangzott, hogy az ukrán uniós csatlakozás teljes költsége öt év alatt majdnem két és fél ezer milliárd euróba kerülne, ami az Európai Unió 2025-ös költségvetésének több mint 12,5-szerese. A részletekről Siklósi Péter, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója számolt be az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×