eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
BENISHANGUL-GUMUZ, ETHIOPIA - FEBRUARY 19: A view of Grand Ethiopian Renaissance Dam, a massive hydropower plant on the River Nile that neighbors Sudan and Egypt, as the dam started to produce electricity generation in Benishangul-Gumuz, Ethiopia on February 19, 2022. Ethiopia built the dam on the Nile River in Guba, Benishangul Gumuz Region. The construction of the Grand Ethiopian Renaissance Dam has caused a row between Ethiopia and Egypt and Sudan. (Photo by Minasse Wondimu Hailu/Anadolu Agency via Getty Images)
Nyitókép: Minasse Wondimu Hailu/Anadolu Agency via Getty Images

Szakértő az etióp óriásgát körüli vitáról: egy dologtól óvjon az ég

Etiópiában befejezték az Etióp Újjászületés Nagy Gátja (GERD) nevű óriási víztározó feltöltését. A Kék-Nílus vizét áramtermelésre felhasználó létesítményhez 2011-ben láttak hozzá és négymilliárd dollárba került. Szudán és Egyiptom egzisztenciális fenyegetésnek tekinti a gátat, mert a vízszükségletük csaknem száz százalékát a Nílusból fedezik – mondta az InfoRádió által megkérdezett Afrika-szakértő.

Az etióp gát geopolitikai és biztonsági szempontból is nagyon érzékeny kérdés a térségben – mondta az InfoRádióban a Pécsi Tudományegyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa. A Kék-Nílus vizét áramtermelésre felhasználó óriásgát építése 2011-ben kezdődött, egy olasz cég közreműködésével és négymilliárd dollárba került. „Hatalmas építmény, az egész kontisen legnagyobb vízerőműve születik meg a gáttal, ami közel két kilométer hosszú, 140-150 méter magas” – fogalmazott Tarrósy István.

Etiópia álláspontja szerint a 6000 megawatt kapacitásúra tervezett vízerőmű kulcsfontosságú gazdasági fejlődése számára, de miután a Nílus vizéről van szó, mely „átszövi” az egész térséget – Egyiptom számára egyenesen az „élet forrása”, de Szudán és a folyó medencéjében elterülő más országok tekintetében is nagyon lényeges –, a létesítmény minden szempontból térségi kérdést jelent – magyarázta az Afrika-szakértő.

„Egyiptom attól tart, hogy nem lesz megfelelő hozama a Nílusnak, ami elláthatja a most már 110 milliós országát.”

Az egyetemi tanár szerint „van elég víz” a Nílusban, de Egyiptom a korábbi kötelmi szerződésekben vállalt különböző kötelezettségeket kéri számon Etiópián. Hozzátette: Szudán és Egyiptom, illetve részint Etiópia évek óta tárgyalt már erről a gátról, de egy időre megszakadtak az egyeztetések. Elmondása alapján Etiópia a gát építésének a megkezdését követő bő két éven át nem nyitott vitát az alvízi országokkal a témában, miután „annyira megorroltak rá a többiek”. Csak néhány héttel ezelőtt, 2023 augusztusában indultak újra az egyeztetések.

„Ehhez képest jött most – az egyiptomiak olvasatában – egy teljesen önálló, a tárgyaláson kívüli etióp cselekedet, miszerint befejezik a feltöltését, ami befolyásolja a vízáramlást a Níluson” – mondta az egyetemi tanár. Dacára, hogy Egyiptom – Szudánnal karöltve – mindvégig azt akarta, hogy a lehető leglassabban, évek alatt történjen a víztározó feltöltése annak érdekében, hogy ne legyen veszélyeztetve a vízáramlás a Níluson.

Egyiptom és Etiópia is komoly hadsereggel rendelkezik, Szudánban pedig polgárháború dúl, ezért

nagyon fontos, hogy a mostani feltöltés ellenére a szemben álló felek továbbra is diplomáciai, és ne katonai megoldást keressenek erre a problémára

– emelte ki Tarrósy István.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Bejelentették a parlament végét Németországban, jöhet február 23-a

Frank-Walter Steinmeier tartotta magát a kiszivárgott menetrendhez, és ennek megfelelően pénteken feloszlatta Bundestagot. Egyidejűleg hivatalosan is február 23-ra tűzte ki az előrehozott parlamenti választásokat. Az egyik döntés sem meglepetés, de az alkotmányban rögzítettek szerint szükség volt az államfő hivatalos nyilatkozatára.
VIDEÓ
Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

Donald Trumpot saját szavazói oldozták fel, de 2025-ös verziója köszönőviszonyban sem lesz a korábbival

A washingtoni Capitolium 2021. január 6-i ostroma után úgy tűnt, saját pártjában is kitaszítottá válhat Donald Trump, aki 2020-as választási veresége után csalást kiáltott. 2024 azonban Trump drámai és ellentmondásos visszatérésének éveként fog bevonulni a történelemkönyvekbe – nem véletlen, hogy a Time magazin 2016 után ismét az egykori ingatlanmágnást tette meg az év emberének, aki Ronald Reagan után második elnökként nemrég megkongathatta a Wall Street-i tőzsde nyitóharangját. Ám Trump első ciklusához képest jövőre komolyabb kihívásokkal fog szembenézni gazdasági, valamint bel- és külpolitikai fronton egyaránt, cserébe viszont a kormányában kisebb ellenállásba ütközhetnek a javaslatai hű szövetségeseinek és részletes terveiknek hála – bár ebből a szempontból a Kongresszus más tészta. Mi több, az amerikai gazdasági és médiaelit szintén másképp kezd viszonyulni hozzá, noha világszerte már többé-kevésbé kiismerték Trump működését, akit az örökségének bebiztosítása is foglalkoztathat második ciklusa során.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×