Az uniós javaslattevő és végrehajtó testület elnöke a jövő évi európai parlamenti választások előtti utolsó beszédét mondta el az Európai Unió helyzetéről.
A több mint egyórás felszólalásban egyebek között kifejtette: az EU eddigi legambiciózusabb projektje az európai zöld megállapodás, amelynek célja, hogy 2050-re Európa legyen az első klímasemleges kontinens. Ez a törekvés már az európai gazdaság központi eleméve vált, és az uniós ipar készen áll arra, hogy „a zöld átmenetet lendületbe hozza” – fogalmazott.
Hangsúlyozta, hogy továbbra is biztosítani kell a zöld megállapodás előrehaladását – méltányos átmeneten keresztül –, ez a jövő generációi számára különösen fontos, hogy egészséges bolygón élhessenek.
Ursula von der Leyen a Reuters tudósítása szerint többször is hangsúlyozta, hogy Európa – főként ha ő marad a bizottság élén – „válaszol a történelem hívására”.
Európa mindent megtesz, hogy megőrizze versenyelőnyét, mondta az uniós törvényhozóknak, és kijelentette, hogy megvédi az európai vállalkozásokat minden tisztességtelen versennyel szemben. Felhívta a figyelmet arra, hogy az európai vállalatokat gyakran kizárják a külföldi piacokról, vagy ragadozó gyakorlatok áldozataivá válnak. Példaként hozta fel, hogy Kína elárasztja a globális piacokat olcsó elektromos autókkal, amelyek árát hatalmas állami támogatások tartják mesterségesen alacsonyan.
Ennek jegyében bejelentette, hogy
az EB szubvencióellenes vizsgálatot indít a Kínából érkező elektromos járművekkel kapcsolatban.
Külön megbízott segíti majd a jövőben a kkv-k üzleti életének egyszerűsítését.
Beszélt arról is, hogy az Európai Bizottság intézkedéscsomagot fog előterjeszteni az európai szélipar támogatására, szem előtt tartva a magas infláció jelentette kihívásokat is.
Megjegyezte, hogy ő és csapata több mint 90 százalékban teljesítette azokat az ígéreteket, amelyeket 2019-es EB-elnökké válásakor tett.
„Megszületett a geopolitikai unió Ukrajna támogatásával, az orosz agresszióval szembeni fellépéssel, a Kínával szembeni magabiztos válaszlépésekkel és a partnerségekbe való befektetéssel. Most az Európai Zöld Megállapodás a gazdaságunk központi eleme, ami ambícióit tekintve páratlan” - mondta.
Ursula von der Leyen felidézte, hogy a koronavírus-járvány gazdaságra gyakorolt hatásait ellensúlyozni hivatott helyreállítási alappal újraindították az európai gazdaságot, Európa közel áll a teljes foglalkoztatottsághoz.
Mivel az afrikai Száhel-övezet politikai instabilitása közvetlenül érinti Európa biztonságát és jólétét, a migrációt kezelni kell, azonban meglátása szerint ehhez egység szükséges az EU-n belül. Sürgette az új uniós menekültügyi paktum elfogadását, hangsúlyozva az emberek és a határok védelme közötti egyensúlyt.
Hangsúlyozta, hogy nemcsak Ukrajna, de a Nyugat-Balkán jövője is az Európai Unióban van. "Egy olyan világban, ahol a méret és a súly számít, egyértelműen Európa stratégiai és biztonsági érdeke, hogy kiteljesítsük az uniót" - emelte ki.