eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Robert Habeck német alkancellár, gazdasági és klímavédelmi miniszter panelbeszélgetésen vesz részt az 51. Világgazdasági Fórumon Davosban 2022. május 23-án, az ötnapos esemény második napján.
Nyitókép: MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron

Nekiment az uniós bürokráciának a német alkancellár, francia segítséget is kér

A bürokrácia leépítéséről is tárgyal a brandenburgi Meseberg kastélyban a hárompárti német koalíció, a rendkívüli tanácskozáson azonban nemcsak Németországról esik szó, hanem az egész Európai Unióról – hirdette meg közösen a kormány gazdasági, valamint igazságügyi minisztere.

A zöldpárti Robert Habeck és a szabad demokrata Marco Bushmann hangsúlyozta, hogy a bürokrácia ellen az egész Európai Unióban harcolni kell. A két miniszter kijelentette hogy Németországban nemzeti "bürokráciacsökkentési" törvénytervezetet kívánnak kidolgozni, az unióban azonban közös fellépésre van szükség.

Eredetileg nem volt szó arról, hogy az égető németországi gazdasági témák mellett a kihelyezett kormányülésen uniós problémák is napirendre kerülnek. Ebből kiindulva némi meglepetést okozott, hogy Habeck és kollégája közvetlenül a nyitány előtt ezt bejelentette.

Legfőbb ideje, hogy uniós szinten is felvegyük a harcot a bürokrácia ellen

– hangsúlyozták a német miniszterek, hozzátéve, hogy széles körű és érezhető csökkentésre van szükség.

A Die Welt című lap beszámolója szerint mindketten utaltak arra, hogy a német kormánynak ebben szorosan együtt kell működnie Franciaországgal.

"Németországban és az egész Európai Unióban egy valódi bürokráciaerdő alakult ki. Ez az erdő időközben a beruházások gátjává vált" – fogalmazott Habeck, hangsúlyozva az ellenintézkedések szükségességét.

Marco Bushmann igazságügyi miniszter ugyancsak felhívta a figyelmet a bürokrácia "papírhegyeinek" súlyos ártalmaira. "Mindazt meg kell tartanunk, ami Európát erősé teszi" – hangoztatta a miniszter, aki a bürokráciát ugyanakkor az uniót és ezen belül Németországot gyengítő tényezőnek nevezte.

A mesebergi kihelyezett kormányülésen az egyik fő téma a bürokrácia leépítése. Közvetlenül az ülés előtt a legtekintélyesebb német gazdasági szervezetek mindezt nyilatkozatban követelték a kormánytól. Ennek megfelelően az ütésen a tervek szerint elfogadják a nemzeti bürokráciacsökkentési törvénytervezet sarokköveit.

A miniszterek ugyanakkor utaltak arra, hogy az egyesült Európában a nemzeti fellépés nem elég, és európai összefogásra van szükség. Ügy értékelték, hogy Emmanuel Macron francia elnök partner ebben.

"Szeretnénk mindezt impulzusnak venni, ezért szeretnénk elindítani egy francia–német kezdeményezést a bürokrácia csökkentésére az EU-ban"

– hangsúlyozták a német miniszterek. Egyidejűleg felszólították az Európai Bizottságot, hogyy dolgozzon ki egy ambiciózus, rövid távon végrehajtható cselekvési tervet.

Németországban a gazdaság folyamatban lévő átalakítása, a stratégiailag fontos ágazatok, a többi között a mikroelektronika, a megújuló energiák, ezen belül az egész Európai Unóra kiterjedő hidrogén-infrastruktúra fejlesztése csak akkor lehet sikeres, ha megszűnnek a bürokratikus terhek.

Elsősorban Németországra utalva a Die Welt szerint konkrét intézkedéseket is javasoltak. Így egyebek között azt, hogy a tervezési és jóváhagyási eljárásoknak gyorsabbá és egyszerűbbé kell válniuk. Hangsúlyozták azt is, hogy intézkedésekre van szükség a jogbiztonság és a hatékony végrehajtás erősítése érdekben. Utaltak arra is, hogy egyszerűsíteni kell a más európai uniós országban munkát vállalókkal kapcsolatos terheket.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×