eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Turisták százezreit érintő drasztikus döntést hozott Amszterdam

Részben a holland fővárosba látogatók túl magas száma miatt léptek - és nem ez az egyetlen változtatás.

A holland főváros központjában már nem köthetnek ki a tengerjáró hajómonstrumok. A döntés oka kettős: ezáltal szeretnék a városba látogató turisták számát limitálni, illetve céljuk a károsanyag-kibocsátás csökkentése is - írja a BBC.

Az IJ folyón, a város főpályaudvarának közelében található kikötőt ezért bezárják.

Amszterdam vezetése szerint a tengerjáró hajók fogadása ellentétes a helyi fenntarthatósági törekvésekkel - egyben ez a legfrissebb holland kezdeményezés, amely a tömegturizmus ellen igyekszik tenni.

A tengerjáró hajók a probléma szimbólumává váltak: évente több mint 100 ilyen hajó kötött ki korábban Amszterdamban. Az önkormányzat számításai szerint, idén közel 300 ezer turista tölt majd egy napot Amszterdamban tengeri hajóút keretében, további 500 ezren pedig folyami hajóúton keresztül látogatnak el a városba.

Amszterdam ígéretet tett, hogy évente 20 millió főre korlátozzák a látogatók számát.

A város vezetése igyekszik a főváros renoméját helyreállítani:

  • megtiltották az utcai kannabiszfogyasztást a piros lámpás negyedben,
  • tavasszal pedig kampányt indítottak, melyben a holland fővárosba legénybúcsú miatt utazni tervező fiatal briteket igyekeztek meggyőzni arról, hogy inkább másfelé vegyék útjukat.

A város saját hírnevének vált áldozatává: nem kis részben szabados légköre miatt látogatta évente 20 millió turista.

"A városközpontban kikötő tengerjáró hajók nem illenek Amszterdam azon törekvéséhez, hogy csökkentse a turisták számát" - mondta Ilana Rooderkerk, a liberális D66 párt tagja, amely a Munkáspárttal és a környezetvédőkkel együtt irányítja a várost.

Rooderkerk asszony nemrégiben "sáskajárásként" hivatkozott a körutazásokon részt vevő turistákra. Más amszterdami tisztviselők visszautasították ezt a fajta nyelvezetet. Femke Halsema polgármester azonban tavaly arra panaszkodott, hogy a körutazó turisták néhány órát töltenek a városban, nemzetközi láncok éttermeit keresik fel, nincs idejük múzeumot látogatni, így felemésztik a várost, de keveset tesznek érte.

A másik fő indok a nagy hajók eltávolítására az, hogy csökkentsék a légszennyezettséget Amszterdamban. Egy 2021-es tanulmány szerint egy nagy tengerjáró hajó egy nap alatt ugyanannyi nitrogén-oxidot termelt, mint 30 ezer teherautó.

Más, kisebb kikötők esetében is terveznek hasonló intézkedést, de konkrét lépésekre még nem került sor.

A város már bevezette a kikötőt használó tengeri sétahajók számának korlátozását, és folyamatban van egy vizsgálat a folyami sétahajók környezeti hatásairól is.

Ezzel egyidejűleg a fiatalok éjszakai szórakozását is szeretné megreformálni a város: használaton kívüli alagutakba és garázsokba irányítaná őket.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×