"A gabonaüzlet a mai nappal megszűnt" - idézte a Kreml által órákkal a határidő lejárta előtt kiadott közleményt a CNBC.
Az eredetileg 2022 júliusában megkötött, az ENSZ közvetítésével létrejött fekete-tengeri megállapodást már többször meghosszabbították. Először 120 nappal tolták ki a határidőt, de aztán orosz követelésre márciusban és májusban már csak 60 napos határidő volt lehetséges.
A kezdeményezést a globális élelmiszerválság enyhítésére hozták létre, miután Moszkva háborút indított a - szintén kulcsfontosságú gabonaexportőr - szomszédos Ukrajna ellen.
A mostani megállapodás érvényessége hétfőn, isztambuli idő szerint éjfélkor járt volna le.
Oroszország elégedetlensége egyre nőtt a saját gabona- és műtrágyaexportját korlátozónak vélt előírások miatt, illetve Vlagyimir Putyin orosz elnök még hétvégén is elismételte, hogy álláspontjuk szerint nem teljesült az a feltétel, miszerint a gabona a rászoruló országokba kerüljön, többek között Afrikába. További orosz követelés, hogy az orosz mezőgazdasági szektor pénzügyeit kezelő Rosszelhozbank újra bekapcsolódhasson a globális fizetési rendszerbe, a SWIFT-be.
"A fekete-tengeri megállapodások ma érvényüket vesztik. Ahogy az Orosz Föderáció elnöke korábban mondta, a határidő július 17-e: sajnos a megállapodás Oroszországra vonatkozó részét eddig nem hajtották végre. Ezért annak hatálya megszűik" - közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a TASZSZ orosz állami hírügynökség által hétfőn közölt közleményében.
A búza ára a hír hatására 3,5 százalékkal ugrott meg.
Moszkva hivatalosan értesítette Ankarát, Kijevet és az ENSZ titkárságát is, hogy ellenzi a kezdeményezés meghosszabbítását - idézte a TASZSZ Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivőt a hírügynökség Telegram-posztjában.
Peszkov elmondta, hogy Moszkva szándékát gabonaügyben még a Krími hídon történt robbanás előtt közölték. A robbanás a jelentések szerint két halálos áldozatot követelt, hatására leállt a híd forgalma. Az esetet az oroszok által támogatott tisztviselők "terrortámadásnak" nevezték és Ukrajnát okolták érte.
A gabonapaktum lehetővé tette élelmiszer- és műtrágyaszállítmányok, köztük az ammónia exportját három ukrán fekete-tengeri kikötőből. A teherhajók a megállapodás szerinti humanitárius folyosón keresztül Isztambulba, a tárgyalásokat segítő Törökország egyik legforgalmasabb kikötőjébe juthattak el.
"Oroszország azt szeretné elhitetni, hogy kénytelen véget vetni egy olyan megállapodásnak, amelyből valójában hasznot húz - egy olyan megállapodásnak, amelynek célja, hogy enyhítse a választott háborúja néhány globális következményét"
- mondta július 13-án Michael Carpenter, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet amerikai nagykövete.
Becslések szerint eddig több mint 32 millió tonna gabona és élelmiszer jutott el a globális piacokra a megállapodás eredményeként.
Az utolsó gabonaszállító hajó vasárnap reggel hagyta el Ukrajna fekete-tengeri kikötőjét.
Ukrajna mindeddig nem reagált a kölcsönös megállapodás felfüggesztésére.