eur:
395.32
usd:
368.31
bux:
71549.94
2024. július 2. kedd Ottó
Nyitókép: Twitter

Lelőtt egy rendőr egy 17 éves fiatalt, lángokban áll Párizs - videók

Utcai zavargások törtek ki Párizs egyik elővárosában, miután egy rendőr lelőtt egy 17 éves fiatalt egy közúti ellenőrzés során kedden este Nanterre-ben.

A France Info helyi közszolgálati televízió által bemutatott, az incidensről mobiltelefonnal készült videón az látható, hogy egy rendőr a megállított autó ajtajára szegezi fegyverét, mire a sofőr hirtelen elhajt, a rendőr pedig közelről tüzet nyit rá, halálosan megsebesítve a volánnál ülő fiatalt.

A közszolgálati televízió szerint a rendőrt emberöléssel gyanúsítják és őrizetbe vették. Gérald Darmanin francia belügyminiszter közölte, hogy a rendőrség felügyeleti szerve (IPGN) belső vizsgálatot indított az ügyben.

Az eset után tüntetés kezdődött a nanterre-i rendőrkapitányság előtt, amely erőszakossá vált és átterjedt a szomszédos elővárosokra is. A tüntetők felgyújtották a Mantes-la-Jolie-i városházát, a rendőrség könnygázt és gumilövedéket vetett be ellenük, de végül kénytelen volt meghátrálni.

A helyi hatóságok szerint a feldühödött tömeg kukákat, autókat és egy általános iskolát is felgyújtott, a rendőröket pedig petárdákkal dobálta meg. A rendőrség végül 31 embert állított elő, 25 rendőr megsebesült, 40 autó kiégett.

"A halálbüntetés már nem létezik Franciaországban. Egyetlen rendőrnek sincs joga ölni, kivéve önvédelemből" - írta közösségi média oldalán Jean-Luc Mélenchon radikális baloldali politikus, aki szerint a rendőrség lejáratja az állam tekintélyét, így azt az alapoktól szükséges megreformálni.

Az ellenzékhez tartozó jobbközép Köztársaságiak vezetője, Eric Ciotti támogatásáról biztosította a rendőrséget.

"Támogassuk a nanterre-i rendőrséget a rend biztosításának érdekében. Önök a közösség biztonságának védelmezői. Semmi sem indokolja ezt a káoszt!" - írta Ciotti a közösségi oldalán.

A rendőrök fegyverhasználatát 2017 óta egy új törvény szabályozza Franciaországban. Azóta joguk van arra a gépkocsira rálőni, amelynek vezetője ellenáll az igazoltatásnak, ha másképp nem tudják megállítani a járművet, és ha megítélésük szerint a sofőr veszélyezteti mások vagy a rendőrök életét. Korábban a rendőrök csak jogos önvédelemre használhatták a szolgálati fegyverüket.

A zavargások nyomán a kormány megerősítette a rendőri jelenlétet Párizs térségében és más nagyvárosokban, és nyugalomra szólított fel.

Címlapról ajánljuk
Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

Folytatódik a cseh-szlovák testvércsata: Prága inkább fokozza Ukrajna támogatását

A cseh miniszterelnök szerint a cseh-szlovák kormányközi tárgyalások felújítása továbbra sincs napirenden. A legfelsőbb cseh vezetők a prágai várban vitatták meg az országot érintő legfontosabb külpolitikai kérdéseket, és úgy nyilatkoztak, hogy Csehország folytatja Ukrajna támogatását minden területen, beleértve a fegyverszállításokat is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Egyetlen eszköz maradt a szélsőjobb totális győzelmének elkerülésére – Macron csak rossz és még rosszabb lehetőségek közül választhat

Egyetlen eszköz maradt a szélsőjobb totális győzelmének elkerülésére – Macron csak rossz és még rosszabb lehetőségek közül választhat

Egyértelmű győzelmet aratott a nemzetgyűlési választások első fordulójában a Marine Le Pen nevével fémjelzett Nemzeti Tömörülés. Az összesen 577 választókörzetből 501-ben azonban második fordulót tartanak, és a második helyen végzett baloldali Új Népfront, illetve az Emmanuel Macron elnök mögött álló Együtt nevű koalíció harmadik-negyedik helyen talpon maradt jelöltjei nagy számban lépnek vissza a Nemzeti Tömörüléssel szemben esélyesebb jelölt javára. A július 7-én esedékes második forduló nagy kérdése, sikerül-e a visszalépésekkel megakadályozni, hogy a Nemzeti Tömörülés megszerezze az abszolút többséget.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×