eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Tired female nurse in hospital corridor
Nyitókép: PIKSEL/Getty Images

Elfogyott a személyzet: drasztikus kórházleépítés jön Németországban

Támogatásáról biztosította Német Kórházszövetség az egészségügyi miniszter reformterveit.Karl Lauterbach tervezete szerint a kórházakat össze kell vonni, át kell szervezni vagy be kell zárni.

A Német Kórházszövetség (DKG) arra számít, hogy a reform keretében az elkövetkező években a kórházak, illetve a klinikák akár ötödét is bezárhatják. Ez mintegy 350 kórházat érintene, mivel a Szövetségi Statisztikai Hivatal szerint 2021-ben megközelítette a kétezret a fekvőbeteg-intézmények száma.

Gerald Gass, a szövetség elnöke úgy vélekedett, hogy a húszszázalékos "leépítés", illetve összevonás reális nagyságrend annak érdekében, hogy biztosítsák a megfelelő egyensúlyt a lakóhely közeli ellátás és a szakosodás között.

A Redaktions Netzwerk Deutschland (RND) országos hírszolgálatnak adott interjúban elhangzottak jelentőségét növeli, hogy a kórházszövetség keddre országos tiltakozó napot tervez a jobb kórházi ellátás biztosítása, illetve az ezt nehezítő személyzet-, mindenekelőtt ápolóhiány csökkentése érdekében.

A szövetség elnöke azzal érvelt, hogy a nagyobb kórházakra mindenekelőtt a komplexebb beavatkozások végrehajtása érdekében van szükség.

"Belátható időn belül már egyáltalán nem fogunk rendelkezni olyan méretű személyzettel, amely képes lenne a jelenlegi struktúrák változatlan formában történő fenntartására" – hangsúlyozta a DKG vezetője, aki alapjában ezzel indokolta a szociáldemokrata egészségügyi miniszter reformterveinek támogatását. " Elengedhetetlen azonban egy jól szervezett átalakítási folyamat " – szögezte le az elnök, utalva a nagyobb egységek létrehozására irányuló "célzott fúzióra".

Ugyancsak fontosnak nevezte a kisebb kórházak átalakítását például olyan egészségügyi központokká, amelyek tevékenységének középpontjában az ellátás, az ápolás biztosítása, továbbá a kisebb ambuláns beavatkozások állnának.

Az egészségügyi miniszter azt tervezi, hogy a nyár folyamán jogszabálytervezetet készít a kórházi reform 2024 elején történő életbe lépésére. A hangsúly többek között a kórházi, klinikai hálózat egységes minőségi kritériumain, illetve a besoroláson lenne.

Értesülések szerint ugyanakkor az egyes kezelési esetek után járó átalánydíjas juttatási rendszert is módosítani kívánják.

Ennek célja annak elkerülése, hogy a kórházak a gazdasági nyomás miatt – a minőség rovására – mind több esetet vállaljanak. A reform szerint a jövőben biztos finanszírozás csak bizonyos szolgáltatások teljesítéséért járna.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×