eur:
411.29
usd:
393.9
bux:
79578.71
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Facebook/Szijjártó Péter

Kiderült, mi lesz a beragadt magyar NATO-pénz egy részével

Szijjártó Péter Moldovában járt. Van megoldatlan ügy a Wizz Airrel is.

Magyarország minden támogatást megad Moldova európai uniós integrációs törekvéseinek sikeréhez, a külső partnerségek ugyanis különösen fontosak a mostani helyzetben meggyengült közösség számára - jelentette ki Szijjártó Péter Chisinauban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a moldovai kollégájával, Nicu Popescuval tartott közös sajtótájékoztatóján közölte, hogy a Keleti Partnerség geopolitikai jelentősége a mai körülmények közepette még inkább felértékelődött, ezért hazánk az EU mielőbbi bővítését, a kapcsolatok szorosabbra fűzését szorgalmazza.

"Magyarország a jövőben is minden létező támogatást megad Moldovának ahhoz, hogy az integrációs törekvései sikeresek legyenek" - szögezte le. Ehhez jó alapot ad az OTP és a Richter erős pozíciója a kelet-európai ország piacán, illetve az, hogy tavaly 200 millió euróval csúcsot döntött a kétoldalú kereskedelmi forgalom.

Szijjártó Péter ezután sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a WizzAir egy időre felfüggesztette a működését Moldovában, és reményét fejezte ki, hogy a magyar tulajdonú légitársaság minél hamarabb vissza fog térni,

ehhez teljesülnek a szükséges biztonsági garanciák.

"Mivel a WizzAir itteni jelenléte egyúttal biztosítja a közvetlen légi összeköttetést Budapest és Chisinau között is, ezért a magyar és a moldáv kormány érdeke egybeesik, és szeretnénk rávenni a WizzAirt arra, hogy minél előbb jöjjön ide vissza (..) Számunkra fontos, hogy a WizzAir a világ vagy Európa minél több pontján jelen legyen, mert a WizzAir így biztosítja az összeköttetést hazánk és az adott partnerországok között."

A miniszter arra is kitért, hogy Magyarország támogatja az Európai Unió és Moldova közötti roamingdíj-csökkentési megállapodást, ami szintén az összeköttetéseket erősíti.

Végül pedig bejelentette, hogy

az afgán haderő működésének finanszírozására már befizetett pénzeket a kivonulás ellenére sem kaphatják vissza a NATO-tagállamok,

a magyar kormány ezért ezek egy részét, 120 millió forintot a moldovai biztonság erősítésére kíván fordítani.

"Bár nem vagyunk szomszédos országok, de közel vagyunk egymáshoz. Mi az Európai Unió, Moldova, az Európai Politikai Közösség keleti határán helyezkedik el, s ebben a formában kölcsönösen érdekeltek vagyunk egymás biztonságában" - fogalmazott.

Szijjártó Péter a nap folyamán Dorin Recean kormányfővel, Nicu Popescu külügyminiszterrel, Dumitru Alaiba gazdaságfejlesztési miniszterrel és Sergiu Prodan kulturális miniszterrel találkozott Moldovában.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb, a fenntarthatósági szempontokat tükröző mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×