eur:
410.89
usd:
392.21
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Facebook/ Paks II. Atomerőmű Zrt.

Az oroszok átadták egy külföldi atomerű második blokkját

A korlátozások ellenére Oroszország folytatja a nemzetközi energetikai együttműködést, amelyben a Roszatom aktív szerepet játszik.

A Belarusz Atomerőmű második blokkjának reaktora elérte a minimálisan ellenőrzött teljesítményszintet. Magyar idő szerint 17:42-kor észlelték először a reaktor műszerei a neutronfluxust és az önfenntartó, szabályozott nukleáris reakció beindulását – írja a Roszatom közleményében.

A reaktor minimálisan ellenőrzött teljesítményszintjének elérésével – ami a névleges teljesítmény kevesebb, mint 1 százaléka – lehetővé válik a blokk fizikai indítási szakaszához tartozó mérések és ellenőrzések elvégzése.

A szakemberek elvégzik azon méréseket, melyekkel ellenőrzik a reaktor neutronfizikai jellemzőit, a paramétereket, és hogy megbízhatóan működik-e a reaktorvédelem, a nukleáris biztonsági rendszer. Az eredményeket benyújtják a belarusz nukleáris hatóságnak, amely a villamosenergia termeléshez szükséges engedélyt hivatott kiadni, majd fokozatosan növelik a reaktor teljesítményét. Ezzel együtt a szakemberek folytatják a villamosenergia termeléshez és a kereskedelmi próbaüzemhez szükséges előkészületeket.

A két VVER-1200 típusú reaktorral rendelkező, 2400 MW villamos összteljesítményű Belarusz Atomerőmű Asztravec városa mellett épült fel.

Az első fehérorosz atomerőmű 3+ generációs orosz technológiával valósult meg, amely teljes mértékben megfelel a NAÜ nemzetközi biztonsági előírásainak és követelményeinek. A Belarusz Atomerőmű első egysége 2021. június 10-én kezdte meg a kereskedelmi üzemet, amely az első, Oroszország határain kívüli, 3+ generációs technológiával létesült atomerőmű.

A Roszatom jelenleg 11 országban 34 atomerőművi blokk felépítésére rendelkezik megrendeléssel, amelyek a megvalósítás különböző szakaszában vannak. Eddig a világon 106 különböző nukleáris létesítmény használ orosz technológiát, köztük 80 nyomott vizes VVER energiatermelő atomreaktor.

A Belarusz Atomerőmű fő tervezője és kivitelezője a Roszatom mérnöki divíziója, a Paks II. Atomerőművet is fővállalkozóként megvalósító ASZE vállalat.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×