eur:
408.09
usd:
387
bux:
77123.76
2024. november 14. csütörtök Aliz
Szingapúr, 2015. november 7.Ma Jing-csiu tajvani (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök kezet fog Szingapúrban 2015. november 7-én. Hatvan év óta először találkozott Kína és Tajvan vezetője, a történelmi jelentőségű eseményen a tajvani elnök ötpontos javaslatot terjesztett elő a viszony békés fejlesztésére. (MTI/EPA/Fazry Ismail)
Nyitókép: (MTI/EPA/Fazry Ismail

Újabb történelmi találkozó készül Peking és Tajpej között

A volt tajvani elnök azt tervezi, hogy még ebben a hónapban Kínába látogat.

Ez lenne az első alkalom, hogy egy tajvani vezető Kínába látogasson, mióta a polgárháborúban vereséget szenvedett Kínai Köztársaság kormánya 1949-ben a szigetre menekült.

A történelmi látogatásra egyébként Peking és Tajpej között kiélezett feszültség közepette kerül sor. Kína ugyanis a saját részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező Tajvant, és Peking korábban leszögezte: ha kell, erővel gondoskodik az újraegyesítésről.

Ma Jing-csiu, aki a Tajvan fő ellenzéki pártjának, a Kínai Nemzeti Pártnak (Kuomintang, KMT) a politikusa, 2015-ben találkozott Szingapúrban Hszi Csin-ping kínai elnökkel. A tervek szerint a 2008-tól 2016-ig hivatalban

volt tajvani elnök kínai körútja március 27-től április 7-ig fog tartani, és érinteni fogja Nancsing, Vuhan, Csangsa, Csungking és Sanghai városokat.

A tájékoztatás szerint a tajvani politikus diákokkal fog találkozni, és második világháborús, valamint a Japánnal vívott konfliktus és a kínai császárság végét jelentő 1911-es forradalom történelmi helyszíneire akar látogatni. A közlés nem tért ki arra, hogy Ma Jing-csiu találkozni fog-e kínai tisztségviselőkkel, ideértve Hszi Csin-ping elnököt.

A KMT ugyan tagadja, hogy Pekig-barát politikai erő lenne, hagyományosan azonban mégis szorosabb kapcsolatokat szeretne kiépíteni Kínával. A koronavírus-járványhoz köthető utazási korlátozások eltörlésével Andrew Hszia, a párt alelnöke februárban Vang Huninggal, a Kínai Kommunista Párt (KKP) egyik vezető tagjával egyeztetett.

A Tajvanon kormányzó Demokratikus Progresszív Párt (DPP) Hszia kínai látogatása alapján élesen bírálta a KMT-t, amiért az szerinte túl szoros közelségbe került a pekingi vezetéshez. Az ellenzéki erő azzal védekezett, hogy

fontos nyitva tartani a kommunikációs csatornákat, különös tekintettel a feszültséggel teli jelen helyzetre.

Peking egyébként a jelenlegi tajvani elnök "szeparatista törekvéseire" hivatkozva ismételten visszautasította Caj Jing-ven tárgyalásokra vonatkozó felhívásait.

Címképünkön Ma Jing-csiu tajvani (b) és Hszi Csin-ping kínai elnök kezet fog Szingapúrban 2015. november 7-én. Hatvan év óta először találkozott Kína és Tajvan vezetője.

Címlapról ajánljuk
Egyre többet tudni Donald Trump csapatáról – itt vannak a már ismert nevek

Egyre többet tudni Donald Trump csapatáról – itt vannak a már ismert nevek

Sorjáznak a nevek, kivel dolgozik majd együtt Donald Trump a következő elnöksége alatt. Nyíltan migrációellenes és Izrael-barát politikusok kerülnek majd fontos pozíciókba, a legfontosabb külügyi posztokat pedig olyanok tölthetik be, akik támogatnák Ukrajnát, de nem a végletekig - mondta az InfoRádióban Veres Kristóf György, a Danube Institute külkapcsolati vezetője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.14. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×