eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Az Európai Parlament honlapján közreadott képen Deutsch Tamás néppárti képviselő felszólal a jogállamiság magyarországi helyzetéről tartott vitán a parlament plenáris ülésén Brüsszelben 2019. január 30-án.
Nyitókép: MTI/Európai Parlament/Jan Van de Vel

Deutsch Tamás elfogadhatatlannak tartja a brüsszeli kampánycenzúra lehetőségét

Elfogadhatatlan, hogy az európai uniós intézmények beleszólási, cenzúrázási, betiltási lehetőséget kapjanak bármely tagállam választási kampányába – jelentette ki a Fidesz EP-képviselője Brüsszelben.

Az Európai Parlament brüsszeli plenáris ülésén szavaz az Európai Bizottság politikai reklámtevékenység átláthatóságáról szóló javaslatáról. Az EP-képviselők szigorítani kívánják a javaslatot, és azt kívánják elérni, hogy például könnyebben lehessen információhoz jutni arról, ki a hirdetés szponzora és mennyit fizettek a hirdetésért, mi a célközönség meghatározásának menete, és hogy a hirdetés mely választásokhoz köthető. A vonatkozó uniós jogszabály a választásokat és népszavazásokat közvetlenül megelőző időszakokra vonatkozóan is további szabályokat állapítana meg.

Deutsch Tamás, a politikai reklámtevékenység átláthatóságáról szóló javaslattal kapcsolatban azt mondta: miközben a brüsszeli korrupció lassan minden uniós intézményt érint, az ügy részleteinek feltárása, a szükséges következtetések levonása helyett a brüsszeli bürokraták olyan jogszabályt akarnak áterőltetni, amely betiltaná a választási kampányok során azt, hogy a brüsszeli korrupcióról beszélni lehessen.

Szavai szerint Brüsszel minden tagállamban, minden választási kampány során cenzúrázhatná, hogy ki és miről beszélhet politikai reklámtevékenység során. Deutsch Tamás elfogadhatatlannak nevezte, hogy az uniós intézmények beleszólhassanak abba, hogy egy tagállam választási kampányban kik vehetnek részt, a kampány során miről és hogyan lehet beszélni. Mindez tagállami hatáskör – hívta fel a figyelmet az EP-képviselő, hozztéve: „A szabadságjogokat, a demokrácia érvényesülését korlátozó uniós bizottsági javaslatot elutasítjuk, az EP csütörtöki szavazásán a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja nemmel fog szavazni”.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×