eur:
387.97
usd:
360.22
bux:
69201.95
2024. május 11. szombat Ferenc
Steel oil pipes from refinery in desert during sunset.
Nyitókép: imaginima/Getty Images

Kína energiaszövetségre lép a tálibokkal

Afganisztán tálib kormánya kínai céggel kötött szerződést az ország északi részén található olaj kitermeléséről.

A 2021-es tálib hatalomátvétel óta ez az első energiakitermelési szerződés, melyet külföldi céggel kötött az ország. A 25 éves megállapodás megerősíti Kína szerepvállalását a régió gazdaságában - írja a BBC.

Az olajkitermelési megállapodás értelmében a Xinjiang Central Asia Petroleum and Gas Company (CAPEIC) olajfúrásokat végezne az Amu-Darja medencében - közölte Zabihullah Mujahid tálib szóvivő.

"Az Amu Darja olajszerződés fontos projekt Kína és Afganisztán között" - mondta Wang Yu, Kína afganisztáni nagykövete egy sajtótájékoztatón a fővárosban, Kabulban.

Egy kínai állami tulajdonban lévő vállalat szintén tárgyalásokat folytat egy rézbánya üzemeltetéséről az ország keleti részén.

Afganisztán természeti erőforrásainak értékét több mint 1 milliárd dollárra becsülik:

  • földgáz,
  • réz és
  • ritka földfémek

is találhatók területén. Az évtizedek óta instabil politikai helyzet miatt azonban ezek nagy részéhez eddig nem sikerült hozzájutni.

Peking hivatalosan nem ismerte el az afganisztáni tálib kormányt, de jelentős érdekeltségei vannak az országban, amely a kínai Övezet és Út kezdeményezés szempontjából fontos régió középpontjában helyezkedik el. A Hszi Csin-ping által 2013-ban elindított program finanszírozást biztosít a feltörekvő országok számára olyan infrastruktúra kiépítéséhez, mint a kikötők, utak és hidak.

Csütörtökön tálib tisztviselők közölték, hogy az Iszlám Állam (IS) csoport fegyvereseit vették célkeresztbe, akik megtámadtak egy kínai üzletemberek által használt szállodát.

Nyolc IS-militánst megöltek és többeket letartóztattak - közölték a tálibok. A kabuli Longan Hotel elleni decemberi támadásban legalább három ember halt meg és további 18 sebesült meg, köztük öt kínai állampolgár.

Címlapról ajánljuk

Guruló rendelők a hiányzó háziorvosok helyett – így működik a telemedicinális gyógyítás

Az elmúlt egy évben a leghátrányosabb helyzetű hazai települések közül negyvenben indult el a telemedicinális ellátás, amellyel a megszűnt háziorvosi rendeléseket igyekeznek pótolni. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője azt mondta az InfoRádióban, hogy a visszajelzések döntő többsége pozitív, a modern technológia segítségével akár több száz kilométeres távolságból is tudnak tanácsokat adni az orvosok.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.13. hétfő, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Tőzsdei stratégiaépítés kezdőknek - díjmentes, interaktív online előadás

Tőzsdei stratégiaépítés kezdőknek - díjmentes, interaktív online előadás

Sokan szeretnének a mostani tőzsdei árfolyammozgások idején is kiharapni egy nagy falatot az elérhető tőzsdei profit tortájából, de kevesen veszik a fáradságot, hogy kereskedési tervet készítsenek, legyen szó akár rövidebb vagy hosszabb távú befektetésről. Legtöbben össze-vissza, az őket érő impulzusok alapján, rendszer nélkül kereskednek. Részben ez az oka annak, hogy a legtöbb kereskedő veszteséges. Webináriumunkon megismered a stratégiaépítés témakörét és legfontosabb lépéseit.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×