Elsőként a Der Standard című lap számolt be a bizottságban történtekről. Eszerint az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) frakciója kérte a jelenlévő bizottsági tagokat, hogy egyperces néma felállással gyászolják Ausztria állítólag elhunyt volt kancellárját.
A képviselők annak rendje módja szerint eleget is tettek a kérésnek, és a gyászszünettel adóztak Vranitzky emlékének.
Az egyetlen "bökkenő", hogy Franz Vranitzky él.
A korábbi osztrák szociáldemokrata politikus 1986-tól 1997-ig volt Ausztria nyolcadik szövetségi kancellárja, és 1988-tól 1997-ig az SPÖ elnöke.
Mint kiderült, a szociáldemokrata párti Gabriele Hainrich-Hosek a Twitteren fedezte fel azt az üzenetet, amely Vranitzky állítólagos haláláról szólt. A hamis üzenet terjesztője az olasz Tommaso Debenedetti olasz író és tanár, aki arról vált híressé, hogy álhíreket ír, és "online" immár számos neves személyiség halálhírét keltette. A többi között eltemette már a szíriai diktátort, Bassár al-Aszadot is.
A szerzőnek arra is volt gondja, hogy a mezőgazdasági miniszternek, Norbert Totschnignak adta ki magát, és ily módon a szociáldemokrata képviselő a miniszter "áldozata" lett. Az üzenet azután futótűzként terjedt a szociáldemokrata képviselők körében.
Végül az ugyancsak egy volt és rendkívül híres osztrák kancellár, Bruno Kreisky nevét viselő alapítvány adott ki helyesbítést a történtekre. Franz Vranitzky az alapítvány létrehozója és ma is annak tiszteletbeli elnöke.
Gabriele Hainrich-Hosek pdig elnézést kért a történtekért, elismerve, hogy egy hamis üzenet áldozata lett.
A volt kancellár egyelőre nem szólalt meg az ügyben.