Infostart.hu
eur:
398.8
usd:
343.06
bux:
101262.87
2025. július 20. vasárnap Illés
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök lemondását követelik tüntetők Minszkben 2020. november 1-jén. Az ellenzék a nyugati országokkal együtt csalásnak tartja az augusztus 9-i elnökválasztás hivatalosan közölt eredményét. A kormányellenes tüntetők csaknem három hónapja az államfő távozását követelik, ő azonban nem hajlandó erre.
Nyitókép: MTI/EPA

Fehéroroszország nem viccel, ha szélsőségesekkel van dolga

Újabb hatszázhuszonöt embert tettek fel szélsőségesekkel tartott kapcsolatok miatt Fehéroroszországban arra a listára, amelyen szereplők nem vállalhatnak közszolgálati tisztséget az országban - közölte fehérorosz belügyminisztérium.

A legutóbb a listára kerültek között ellenzéki aktivisták, üzletemberek, újságírók, illetve aktivisták szerepelnek, akik részt vettek a 2020-ban több hónapon át tartó kormányellenes tüneteseken, vagy tudósítottak róluk.

A tömegtüntetések az országot huszonnyolc éve irányító Aljakszandr Lukasenka elsöprő győzelmével végződő, kétes tisztaságú elnökválasztást követően kezdődtek. A szavazás után a fő ellenzéki jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja hivatalos nyomásra Litvániába menekült, a kormány pedig lecsapott a tüntetésekre, több mint 35 ezer demonstrálót őrizetbe véve.

A Vjaszna (Tavasz) emberi jogi szervezet, amelynek alapítója, Alesz Beljacki, az idei Nobel-békedíj egyik díjazottja, a szélsőségesek listájának bővítését a megtorlás légkörének fokozódásaként értékelte.

A szervezet közleménye szerint "folytatódnak a letartóztatások, házkutatások, kínzások a börtönökben, a politikai foglyokra való nyomásgyakorlás, és mindenki, aki nem ért egyet (a kormánnyal), szélsőségesnek minősül".

A feketelistára felkerültek az Ukrajnát támadó orosz erők ellen harcoló, kizárólag fehéroroszokból álló Pahonja ezred tagjai is.

Szintén most tették rá Akszana Kolbot, a Novi Csasz című független hetilap főszerkesztőjét is. A hetilapot betiltották Fehéroroszországban, Kolb pedig a tiltakozó megmozdulásokról való tudósítás miatt már hónapokat töltött börtönben.

A közlemény szerint a feketelistán szereplő magánszemélyek száma 1465-re nőtt.

A listán szereplő magánszemélyek nem tölthetnek be közhivatali tisztségeket, nem taníthatnak, illetve nem végezhetnek nyilvános tevékenységeket, nem szolgálhatnak Fehéroroszországban a hadseregben, és hét évig terjedő börtönbüntetéssel sújthatók, ha szélsőséges dokumentumokat terjesztenek.

Címlapról ajánljuk
Digitális detox 33 napon át: így reagáltak a magyar fiatalok

Digitális detox 33 napon át: így reagáltak a magyar fiatalok

A figyelmi képességek területén jelentős javulást tapasztaltak azoknál a 12–14 közötti fiataloknál, akik részt vettek az úgynevezett digitális detox programban, vagyis önként vállalták, hogy minimálisra csökkentik a monitorok, képernyők előtt töltött időt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.21. hétfő, 18:00
Hortay Olivér
közgazdász, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. Energia- és Klímapolitikai üzletág vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×