eur:
409.64
usd:
375.83
bux:
74332.61
2024. november 5. kedd Imre
Westinghouse által épített atomerőmű
Nyitókép: Westinghouse Electric Company

Amerikai technológiával épülhet Lengyelország első atomerőműve

Jacek Sasin kormányfőhelyettes, kincstárügyi miniszter nagyon valószínűnek mondta, hogy az amerikai Westinghouse lesz Lengyelország stratégiai partnere az atomerőmű építésben.

A politikus a varsói szejmben újságíróknak nyilatkozva elmondta: a döntés még nem született meg, de "sok minden arra mutat", hogy a Westinghouse lesz a varsói kormány stratégiai partnere az atomerőmű építésében.

Tervezett dél-koreai útja kapcsán Sasin elmondta: a közeljövőben lehetséges egy, a lengyel kormány stratégiai projektjével párhuzamos beruházás meghirdetése is, amelyet dél-koreai partnerekkel valósítanának meg.

Sasin és Anna Moskwa klímaügyi és környezetvédelmi miniszter vasárnap Washingtonban Jennifer Granholm amerikai energiaügyi miniszterrel tárgyalt. A tárgyalások után Moskwa megerősítette, hogy az első lengyelországi atomreaktor a tervek szerint 2033-ban állhat működésbe.

Az említett reaktor építése a békés célú, harminc évre szóló atomenergetikai együttműködésről aláírt, 2021 februárjában életbe lépett lengyel-amerikai kormányközi megállapodás egyik eleme. A megállapodás keretében az amerikai Westinghouse technológiai és finanszírozási ajánlatot készített az AP1000 technológiájú erőműre.

Lengyel atomreaktorok építésére a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP), valamint az Électricité de France (EdF) francia energiaipari óriásvállalat is ajánlatot tett.

A 2020-ban jóváhagyott lengyel atomenergetikai kormányprogram szerint Lengyelország 2043-ig hat atomreaktort tervez építeni. Az első, 1-1,5 gigawatt áramtermelési kapacitású reaktor után két-három évente létesítenének további, 6-9 gigawatt kapacitású erőművet.

A 2040-ig szóló lengyel energetikai kormányprogram szerint fokozatosan csökken a szénalapú energia aránya. Az ukrajnai háború kapcsán azonban a kormányprogramot a jövő év elején úgy módosítanák, hogy az atomenergia mellett korszerűsített szénalapú energiának is maradjon helye az energiamixben - jelentették be nemrég.

(Címképünkön egy Westinghouse által épített atomerőmű)

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, befutott az első eredmény

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A küzdelem egyébként rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek, az első, Dixville Notchból érkező eredmény pedig döntetlen is lett. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×