eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Varga Judit igazságügyi miniszter (b) és Mikulas Bek, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Csehország európai ügyekben illetékes minisztere az EU-tagországok általános uniós ügyekkel foglalkozó minisztereinek találkozóján Brüsszelben 2022. szeptember 20-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Mikulas Bek: "a háború kitörése óta nőnek a nézeteltérések Magyarországgal"

Mikulas Bek prágai EU-ügyi miniszter szerint az unió és Magyarország közti konfliktus még nem érte el azt a szintet, ahonnan nincs visszaút.

Interjút készített az rtl.hu Mikulas Bekkel, az EU soros elnöki tisztét betöltő Csehország Európa-ügyi miniszterével.

Mikulas Bek elmondta, a befagyasztott uniós pénzek körüli helyzet a magyar kormány hibája, a feszültség Budapest és a többi uniós tagállam között egyre nő, de "még mindig van visszaút".

"A határidő december, szóval még van idő jogszabályok módosítására, és arra is, hogy az elfogadott intézkedéseket értékeljék" - fogalmazott Bek, aki számára az látszik világosan, hogy "a most tárgyalt problémák jelentős része nem oldódik meg".

"Magyarország rengetegszer vétózott, vagy fenyegetőzött vele. Nemcsak a szankciókkal kapcsolatban, hanem nemzetközi egyezményekkel és adóügyekkel összefüggésben is"

- emlékeztetett.

Azt várja a kormánytól, hogy a forrásfelhasználással kapcsolatos, unió által észlelt problémákat megoldja.

Szerinte akkor "sem lesz vége", ha megegyezés születik a pénzkifizetés feltételeiben.

"Arra számítok, hogy a magyar helyreállítási terv jóváhagyásakor mérföldkövek teljesítéséhez kötik a pénzek kifizetését" - mondta.

Reméli egyszersmind, hogy Magyarország megkapja a befagyasztott uniós forrásokat.

"Politikai szempontból

annak örülnék, ha egy jó kompromisszum születne arról, hogy az Orbán-kormánynak milyen vállalásokat kell teljesítenie, majd Magyarország megkapná az uniós pénzeket"

- szögezte le, hozzátéve, "a magyar kollégák néha olyan retorikát használnak, ami elég provokatív. Ugyanakkor pozitív csalódásaim is vannak. Néhány esetben végül sikerült megállapodásra jutnunk".

Hogy beszédtéma-e Magyarország esetleges kilépése az EU-ból, arra azt mondta, "van egyfajta félelem azzal kapcsolatban, hogy ha az uniós források ügyét nem oldjuk meg kedvezően, az a magyar kormány részéről eszkalálná a helyzetet".

Arról is beszélt, hogy Csehország számára a V4 "nem egy megbonthatatlanul egységes csoport".

"Az ukrajnai háború kitörése óta elég világos, hogy egyre nagyobbak a nézeteltéréseink" - tette hozzá.

Hogy máshol keres szövetségeseket Prága, mint Budapest, az szerinte amiatt is van, hogy a cseh kormány az Európai Néppárt mentén szövetkezik, míg a magyar kormánypárt ezen a körön kívül van.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×