eur:
394.6
usd:
365.87
bux:
0
2024. július 4. csütörtök Ulrik
Catania, 2013. november 17.Izzó lávát lövell ki magából az Etna, Európa legnagyobb és legaktívabb vulkánja a szicíliai Catania város közelében 2013. november 17-én.(MTI/EPA/Davide Caudullo)
Nyitókép: MTI/EPA/Davide Caudullo – Képünk illusztráció

Gigavulkán törhet ki Új-Zélandon, földrengések százai jelzik előre

A Taupo tűzhányó fölött kialakult tó alatt közel 700 földrengést érzékeltek az elmúlt időszakban.

Száz köbkilométernyi anyagot lőtt az atmoszférába a vulkán akkor, amikor legutóbb, nagyjából 1800 évvel ezelőtt kitört: az elmúlt 5000 év legnagyobb vulkáni kitörése volt ez. A Geonet földtani ügynökség szakemberei nulláról egyes szintre emelték a vulkánkitörési készültségi szintet.

A készültségnek összesen hat szintje van, de bármelyiken bekövetkezhet a kitörés, figyelmeztettek. A vulkáni aktivitás ugyanis nagyon dinamikusan változhat – írja a Sky News cikke.

A Geonet szerint ez az első alkalom, hogy a Taupo kapcsán meg kell emelni a készültségi szintet, ugyanakkor vulkáni tevékenységet már korábban is érzékeltek, és

összességében még mindig alacsony az esélye annak, hogy a Taupo kitörjön.

Amikor időszámításunk szerint 200 körül ez bekövetkezett, a vulkáni hamu és törmelék hatalmas pusztítást okozott a sziget északi részén még az előtt, hogy emberek népesítették volna be.

A szakemberek szerint a földrengések hónapokig jelentkezhetnek még e területen: Új-Zéland a csendes-óceáni és az ausztrál tektonikus lemezek határán fekszik, ezáltal jelentős vulkanizmusnak és földrengéseknek van kitéve.

2019-ben a Whakaari néven ismert Fehér-sziget tűzhányó váratlan kitörve gőzt és hamut okádott. Ekkor 22 ember halt meg, valamint 25-en súlyosan megsérültek, főként turisták.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.04. csütörtök, 18:00
Varga Zs. András
a Kúria elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×