eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Joe Biden amerikai elnök beszédet mond a varsói Király Vár előterében 2022. március 26-án. Biden előző nap érkezett kétnapos hivatalos látogatásra Lengyelországba.
Nyitókép: MTI/AP/Evan Vucci

Joe Biden erős kijelentést tett Tajvannal kapcsolatban, Kína válasza sem késett

Joe Biden már korábban is át-átlépte a hivatalos amerikai Tajvan-politika határait, de ilyesmit eddig nem mondott.

Az Egyesült Államok megvédi Tajvant egy esetleges kínai invázió esetén - jelentette ki a CBS amerikai hírtelevízió vasárnap este sugárzott interjújában Joe Biden amerikai elnök.

"Igen, ha valóban példa nélküli támadás történik" - válaszolta Biden a 60 minutes című műsorban arra a kérdésre, hogy az amerikai fegyveres erők megvédenék-e a szigetet, amelyet Kína szakadár tartományának tekint. A CBS újságírója külön rákérdezett, hogy tisztázza, Ukrajnával ellentétben bevetne-e amerikai fegyveres erőket Tajvanon, az amerikai elnök pedig erre is azt válaszolta, hogy igen.

Joe Biden már korábban is át-átlépte a hivatalos amerikai Tajvan-politika határait, de ez a kijelentése jelenti eddig a leghatározottabb kötelezettségvállalást a sziget oldalán - jegyzik meg hírügynökségek. Az Egyesült Államok a sziget legjelentősebb fegyverszállítója, de hivatalosan elismeri az "egy Kína" elvét, Tajvannal kapcsolatban pedig mindeddig a stratégiai kétértelműség politikáját folytatta, vagyis nem tette egyértelműen világossá, hogy katonailag beavatkozna-e a sziget elleni kínai támadás esetén.

A Fehér Ház sajtószolgálata a Reuters hírügynökség megkeresésére leszögezte, hogy az Egyesült Államok Tajvan-politikája nem változott.

A tajvani külügyminisztérium köszönetét fejezte a Biden-interjút követően, amiért az elnök megerősítette az Egyesült Államok "sziklaszilárd biztonsági elkötelezettségét Tajvan mellett".

A helyi idő szerint szerdán Detroitban rögzített interjúban Biden azonban kijelentése mellett világossá tette, hogy nem támogatja Tajvan függetlenségét, és továbbra is elkötelezett az "egy Kína" elv mellett.

Tajvan 1949, a kínai kommunisták polgárháborús győzelme óta saját kormánnyal rendelkezik, Peking pedig az ország szakadár tartományának tekinti. Hszi Csin-ping kínai elnök azt ígérte, kínai fennhatóság alá vonják Tajvant, és nem zárta ki erőszak alkalmazásának lehetőségét sem.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Meglepő felmérés készült az elektromos autókról: az amerikaiak fele visszacserélné őket robbanómotorosra

Meglepő felmérés készült az elektromos autókról: az amerikaiak fele visszacserélné őket robbanómotorosra

Megjelent a McKinsey legfrissebb autóipari trendekre vonatkozó globális fogyasztói felmérése, amelyben több izgalmas megállapítás is található. Természetesen az anyag gerincét az elektromos autózás teszi ki, erre vonatkozik a legtöbb kérdés, és az látszik, hogy a fogyasztók egyre nagyobb hajlandóságot mutatnak az elektromos autók vásárlására, de többek között a töltéssel és a költségekkel kapcsolatos vélt vagy valós aggályok továbbra is komoly korlátot jelentenek. A felmérés ezen felül megállapítja azt is, hogy globálisan az EV-tulajok 29 százaléka akar visszaváltani belső égésű motoros autóra, míg az USA-ban ez az arány közelíti az 50 százalékot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×