Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
Kabóca egy kiszáradt faágon a dél-franciaországi Valbonne közelében 2019. augusztus 5-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Sebastien Nogier

A provence-i kabócakórust is leintette a hőhullám

A klímaváltozás költözésre bírhatja a Mediterráneumban a világ egyik leghangosabb rovarját, Provence-ban a szakértők szerint egyértelműen a forróság miatt.

A kutatók azt figyelték meg, hogy ha 36 fok fölött van az árnyékban mért hőmérséklet, a kabócák elhallgatnak délutánra - írja a The Guardian.

"A hőség miatt már nem tudják szabályozni a hőmérsékletüket, és ennek következtében már nem énekelnek"- mondta Serge Zaka agrárklímaszakértő.

A hím kabócák a nőstények vonzásának érdekében adják ki ciripelő éneküket: a hasukon található vékony, bordás hártyák segítik őket ebben.

A szakemberek szerint amennyiben a nyári hőmérséklet tartósan túl melegnek bizonyul a kabócák számára, a rovarok elhagyhatják Provance-t.

"Az éghajlatváltozással nagyon valószínű, hogy a faj által lakott terület elhelyezkedése is változni fog. A kabócák a Rhône-völgytől északabbra költöznek majd, a Pireneusokban, az Alpok déli részén és a Cévennékben keresnek magaslatokat" - mondta Zapa.

A szélsőséges hőhullámok a hím kabócák éneke mellett a nőstények által termelt tojások és lárvák számát is csökkenthetik, ami a rovar populációjának csökkenéséhez vezethet.

A kabóca Provence jelképe, a helyi néphit szerint Isten küldte, hogy a dolgozó helybélieket felrázza a délutáni sziesztából. La Fontaine meséjének eredeti, francia változata szerint a kabóca egész nyáron énekel, míg a hangya a tél átvészeléséhez szükséges élelem felhalmozásán dolgozik.

Becslések szerint 2500 kabócafaj létezik a világon,

a provence-i kabócák négy évig élnek, életük nagy részét a föld alatt töltik. A faj a világ egyik leghangosabb rovara, amely akár 120 decibeles ciripelést is produkál. Ha esik az eső, vagy a hőmérséklet 22 Celsius-fok alá csökken, a kabóca membránja elveszti rugalmasságát, elhallgat.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×