eur:
399.96
usd:
368.45
bux:
89731.32
2025. április 2. szerda Áron
Donald Trump republikánus párti amerikai elnök támogatóinak egy csoportja megostromolja az amerikai törvényhozás washingtoni épületét, a Capitoliumot 2021. január 6-án, amikor a kongresszus két háza összeült, hogy hivatalosan is véglegesítse a demokrata párti jelölt, Joe Biden győzelmét hozó november 3-i elnökválasztás eredményét.
Nyitókép: MTI/FR159526 AP/Jose Luis Magana

Tanúvallomások: Trump 187 percig tétlenül figyelte a Capitolium ostromát

Donald Trump előző amerikai elnök 187 percig tétlenül figyelte, ahogy a hívei előtt elmondott, gyújtó hangvételű beszéde után az emberek megrohamozzák az amerikai törvényhozás székhelyét, pedig megállíthatta volna az eseményeket – mondták szemtanúk a Capitolium elleni támadás kivizsgálására létrehozott kongresszusi különbizottság legutóbbi meghallgatásán helyi idő szerint csütörtökön.

Trump az étkezőasztalnál ült, és a televíziót nézte, ahol élőben közvetítették a tavaly január 6-ai eseményeket, miközben gyermekei és legközelebbi tanácsadói is hiába kérték, hogy vessen véget az erőszaknak – mondta el Elaine Luria demokrata képviselő.

„Azonnal el kell ítélnie ezt a hülyeséget” – írta Trump legidősebb fia Mark Meadowsnak, a Fehér Ház akkori kabinetfőnökének, hozzátéve, hogy apja teljes eddigi munkája veszhet kárba, ha rosszabb lesz a helyzet. Az akkori elnök végül

187 perccel később reagált, és egy videoüzenetben arra kérte az embereket, hogy térjenek haza.

A Capitolium ostromában öten meghaltak és sokan megsebesültek, köztük legalább 140 rendőr. Az események miatt késett Joe Biden elnök választási győzelmének hitelesítése. A zavargásokban résztvevők nagy része – miként Donald Trump is – nem ismerte el a republikánus elnök választási vereségét, és csalást emlegetve azt követelte, hogy ne hitelesítsék a választási eredményt.

A támadás ügyében eddig

több mint 850 ember ellen emeltek vádat, és 325 beismerő vallomás született.

Adam Kinzinger, a különbizottság egyik republikánus képviselője szerint Trumpnak egyáltalán nem állt érdekében megfékezni a feldühödött embereket. „A tömeg meg akarta valósítani Trump elnök úr céljait, persze, hogy nem lépett közbe” – jegyezte meg.

Matthew Pottinger, Trump nemzetbiztonsági tanácsadójának egyik helyettese, valamint Sarah Matthews, a sajtófőnök helyettese is szemtanúja volt az eseményeknek. A támadást követő órákban mindketten felmondtak. Utóbbi a meghallgatáson megjegyezte: ha az elnök bármit is akart volna mondani, azonnal megtehette volna, hiszen percek alatt össze tudták volna csődíteni a sajtót.

A meghallgatások szeptemberben folytatódnak. A hét demokrata párti és két republikánus képviselőből álló különbizottság egy éve vizsgálódik a támadás ügyében, és eddig több mint ezer tanút hallgatott meg, illetve több tízezer dokumentumot gyűjtött össze.

Trump továbbra is népszerű a republikánus szavazók körében, és fontolgatja, hogy 2024-ben újraindul az elnökválasztáson. A politikus tagadja felelősségét a 2021. január 6-ai eseményekért, és továbbra is azt állítja: széleskörű választási csalás miatt szenvedett vereséget a 2020-as elnökválasztáson.

Ugyanakkor egy felmérés szerint a különbizottsági meghallgatások kezdete óta a republikánusok között nőtt azok aránya, akik úgy gondolják: Trumpot legalább részleges felelősség terheli a támadás miatt.

Címlapról ajánljuk
Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot
Szakértő mondja

Ismét hidegháború: Donald Trump új fegyverrel támadja a világot

Hidegháború dúl az Egyesült Államok és Kína között, a mostani vámintézkedések is ide vezethetők vissza – mondta az InfoRádióban Reile Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója arról is beszélt, hogy az Egyesült Államok számára a külkereskedelem egy fegyver, ezt használja például Oroszország ellen az orosz–ukrán háború beszüntetésére, ezt veti be Kanadával és Mexikóval szemben is.

Nagy Dávid: komoly üzenete van a budapesti Netanjahu-meghívásnak

Budapest vendége lesz Benjamin Netanjahu, akit Orbán Viktor az után hívott meg Magyarországra, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki ellene. Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzője az InfoRádió GeoTrendek című műsorában azt mondta: budapesti tartózkodását kihasználva az izraeli miniszterelnök várhatóan nemzetközi tárgyalásokat is folytat majd a napokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.03. csütörtök, 18:00
Sótonyi Péter
az Állatorvostudományi Egyetem rektora
Statisztikai botrány: a KSH visszautasítja a manipulációra vonatkozó vádakat

Statisztikai botrány: a KSH visszautasítja a manipulációra vonatkozó vádakat

Súlyos statisztikai torzulásokra vonatkozó aggályokat fogalmaztak meg a magyar szegénységi adatokban Tátrai Annamária és Gábos András kutatók, akik szerint a KSH 2017 óta olyan eloszlási mintákat közöl, amelyek természetes módon nem jöhetnek létre. Vizsgálataik szerint tömegesen jelennek meg a szegénységi küszöb fölött „egy hajszálnyival” elhelyezkedő jövedelmek, amit más uniós országokban nem tapasztaltak. A KSH szerda esti közleményében visszautasította a manipuláció vádját, és hangsúlyozta: minden adatgyűjtésük nemzetközi standardok szerint zajlik, az Eurostat pedig rendszeresen validálja az eredményeket. A hivatal szerint a jelenlegi revízió a 2022-es népszámlálási adatok miatt történik, és nem érinti az adatok hitelességét.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×