eur:
407.51
usd:
386.56
bux:
77771.12
2024. november 18. hétfő Jenő
Mólónak csapódó hatalmas hullámot néz egy férfi New Orleansban 2020. június 7-én, a Cristobal trópusi vihar érkezése előtt. A New Orleans tengerparti vidékein élő közösségeket már korábban figyelmeztették, hogy hagyják el otthonaikat, mert nem tudni, hogy a várost védő gátrendszer mennyire képes ellenállni az erős viharnak.
Nyitókép: MTI/AP/Gerald Herbert

Tizenhét évvel a katasztrófa után elkészült az új árvízvédelmi rendszer

210 kilométer hosszú védgyűrűt úgy tervezték, hogy az akár kilenc méteres árhullámoknak is ellenálljon.

Tizenhét évvel a Katrina hurrikán után teljesen elkészült New Orleans árvízvédelmi rendszere. John Bel Edwards, Louisiana kormányzója a szimbolikus átadóünnepségen elmondta, hogy ez volt az amerikai hadsereg műszaki parancsnokságának eddigi legnagyobb építési projektje. A folyamat "csaknem két évtized kemény munka, illetve helyi, állami és szövetségi szintű együttműködés eredménye" - tette hozzá.

A szövetségi kongresszus 14,5 milliárd dollárt biztosított a projekthez.

A déli Louisiana állam az elkészülés ütemében vette át a rendszer egyes részeit az elmúlt években - jegyezte meg a helyi média.

A karbantartás és az üzemeltetés költsége várhatólag közel 33 millió dollár lesz évente.

"New Orleans lakói megtapasztalták az anyatermészet legrosszabb oldalát, de a rendszer befejezésével a mérnöki, tervezési és hurrikánvédelmi megoldások legjava fogja védeni őket" - hangsúlyozta a kormányzó.

A rendszernek két része is van, amely a legnagyobb a maga nemében a világon: egy szivattyúállomás, illetve egy 2,9 kilométeres gát, amelyet a vihar által okozott áradások esetén le lehet zárni.

Az árvízvédelmi rendszer 2021-ben ellenállt az Ida hurrikán pusztításának, bár néhány, a rendszer által nem védett külvárost elöntött a víz.

Az atlanti hurrikánszezon június 1-jén kezdődik, és meteorológusok szerint mozgalmas időszak vár a térségben élőkre.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.18. hétfő, 18:00
Schmidt Mária
Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója
Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

Rengeteg kínai tőke áramlik Magyarországra, és éppen ez lehet az egyik fő kihívás Trump elnöksége idején

2022-től 2024. szeptemberéig Magyarországra áramlott az összes kínai külföldi működőtőke több mint negyede, ami az európai kontinenst vette célba, és ezzel igyekszik a magyar kormány megtámogatni a recesszió-sújtotta gazdaságot – mutat rá vasárnapi körképében a Financial Times. A cikk egyik fő üzenete az, hogy a sok kínai tőkéből adódhat a nagy politikai mutatvány, hogy hogyan egyensúlyozzon az Orbán-kormány a kínai és az amerikai érdekek mentén, és közben a már bejelentett nagy autóipari beruházások lendületet is adjanak az EU-pénzek korlátozottsága miatt is szenvedő magyar gazdaságnak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×