eur:
414.02
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Mólónak csapódó hatalmas hullámot néz egy férfi New Orleansban 2020. június 7-én, a Cristobal trópusi vihar érkezése előtt. A New Orleans tengerparti vidékein élő közösségeket már korábban figyelmeztették, hogy hagyják el otthonaikat, mert nem tudni, hogy a várost védő gátrendszer mennyire képes ellenállni az erős viharnak.
Nyitókép: MTI/AP/Gerald Herbert

Tizenhét évvel a katasztrófa után elkészült az új árvízvédelmi rendszer

210 kilométer hosszú védgyűrűt úgy tervezték, hogy az akár kilenc méteres árhullámoknak is ellenálljon.

Tizenhét évvel a Katrina hurrikán után teljesen elkészült New Orleans árvízvédelmi rendszere. John Bel Edwards, Louisiana kormányzója a szimbolikus átadóünnepségen elmondta, hogy ez volt az amerikai hadsereg műszaki parancsnokságának eddigi legnagyobb építési projektje. A folyamat "csaknem két évtized kemény munka, illetve helyi, állami és szövetségi szintű együttműködés eredménye" - tette hozzá.

A szövetségi kongresszus 14,5 milliárd dollárt biztosított a projekthez.

A déli Louisiana állam az elkészülés ütemében vette át a rendszer egyes részeit az elmúlt években - jegyezte meg a helyi média.

A karbantartás és az üzemeltetés költsége várhatólag közel 33 millió dollár lesz évente.

"New Orleans lakói megtapasztalták az anyatermészet legrosszabb oldalát, de a rendszer befejezésével a mérnöki, tervezési és hurrikánvédelmi megoldások legjava fogja védeni őket" - hangsúlyozta a kormányzó.

A rendszernek két része is van, amely a legnagyobb a maga nemében a világon: egy szivattyúállomás, illetve egy 2,9 kilométeres gát, amelyet a vihar által okozott áradások esetén le lehet zárni.

Az árvízvédelmi rendszer 2021-ben ellenállt az Ida hurrikán pusztításának, bár néhány, a rendszer által nem védett külvárost elöntött a víz.

Az atlanti hurrikánszezon június 1-jén kezdődik, és meteorológusok szerint mozgalmas időszak vár a térségben élőkre.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×