eur:
410.86
usd:
391.81
bux:
79302.68
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: pixabay

Joe Biden is lép a tápszerhiány miatt

A koreai háború megindulásakor született törvényt alkalmaznak.

Joe Biden amerikai elnök az úgynevezett védelmi termelési törvényt (Defense Production Act) hívja segítségül, hogy orvosolni tudják az Egyesült Államokban kialakult csecsemőtápszer-hiányt - jelentette be a Fehér Ház.

A Fehér Ház közleménye szerint Biden a hidegháborús időszak törvényére hivatkozva megköveteli a beszállítóktól, hogy "a szükséges erőforrásaikat a tápszergyártók felé irányítsák, mielőtt bármely más vásárlót kiszolgálnának, aki esetleg megrendelte volna ugyanazt a terméket". Mint írják: "elősegíti a termelés növelését és az ellátási láncok felgyorsítását, ha a cégeket a kulcsfontosságú anyatej-helyettesítő tápszerek előállítására és elosztására kényszerítik."

A védelmi termelési törvény még 1950-ben, a koreai háború megindulásakor született és lehetőséget ad a széleskörű polgári védelemre és a mozgósításra, továbbá széleskörű felhatalmazást ad a kormányzatnak bizonyos termelési kapacitások és pénzügyi források bővítésére és erőteljesebb ellenőrzésére. A törvény megkönnyíti a nemzetbiztonság szempontjából szükséges javak és szolgáltatások biztosítását.

A jogszabály lehetővé teszi az elnök számára, hogy rendelettel utasítsa a magáncégeket, hogy vészhelyzetben előnyben részesítsék a kritikus termékek előállítását. Biden és Donald Trump volt elnök is alkalmazta a törvényt a koronavírus-járvány idején.

A Fehér Ház azt is bejelentette, hogy Biden elindítja az úgynevezett "Fly Formula" műveletet (Operation Fly Formula), amelyben a szövetségi kormány az amerikai védelmi minisztérium (Pentagon) repülőgépeinek segítségével külföldről szállítana az Egyesült Államokba olyan tápszert, amely megfelel a szabványoknak.

Biden felhívta Xavier Becerra egészségügyi és Tom Vilsack mezőgazdasági miniszterek figyelmét, hogy a csecsemőtápszer-kínálat bővítésére működjenek együtt a Pentagonnal és gyorsítsák fel a tengerentúlról érkező anyatej-helyettesítő tápszerek behozatalát. "Arra kérem önöket, hogy tegyenek meg minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy további biztonságos tápszereket azonnal bejuttassunk az országba" - írta a tárcavezetőknek küldött levelében Biden.

Az Egyesült Államokban ritka az anyatejet helyettesítő termékek hiánya, a mostani helyzet azonban több millió amerikai szülőt tölt el aggodalommal. Eleinte csak az ellátási láncok problémái és a járvány miatti munkaerőhiány okoztak fennakadást a bolti kínálatban.

A kialakult termékhiányt azonban tovább súlyosbította, hogy februárban a csecsemőételeket gyártó Abbott Nutrition élelmiszeripari nagyvállalat fertőzés miatt kénytelen volt visszahívni csecsemőtápszer-termékeit, és be kellett zárni a michigani gyárat. Számos kisbaba ugyanis megbetegedett, miután fogyasztott a cég "bébitejéből", két csecsemő pedig életét is vesztette bakteriális fertőzés miatt.

Az Egyesült Államok szövetségi élelmiszer- és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA) ekkor betiltotta a termék forgalmazását, majd annak gyártásával kapcsolatban 483 szabálytalanságot tárt fel a minőség-ellenőrzés és az élelmiszer-biztonság területén. A vállalat azonnal megkezdte a szabálytalanságok felszámolását.

Az Abbott Nutrition a hét elején megállapodott az amerikai szövetségi igazságügyi minisztériummal (DOJ) abban, hogy újraindítja az anyatejet helyettesítő tápszerek gyártását a cég michigani telephelyén, hogy csökkentse a csecsemők számára létfontosságú termék hiányát. A megállapodást még egy amerikai szövetségi bírónak is jóvá kell hagynia.

A vállalat arra számít, hogy két héten belül újranyithatja üzemét a Michigan állambeli Sturgisben. Az Abbott Nutrition közleményben hangsúlyozta, hogy ezt követően még "6-8 hétre lesz szüksége, amíg termékei a boltok polcaira kerülhetnek".

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×