eur:
411.19
usd:
392.62
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Futaba, 2017. november 21.A Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) japán áramszolgáltató fukusimai atomerőművének megsérült 3-as reaktorblokkja, amikor a cég szakemberi végeznek rutinellenőrzést az erőműben, a Fukusima prefektúrabeli Futabában 2017. november 20-án. A 2011-es földrengést követően szigorítottak a biztonsági előírásokon, amikor a földmozgás előidézte áramszünet következtében a Fukusima-1-es atomerőmű hat reaktorblokkja közül háromban felrobbant a hűtési folyamatban használt hidrogén. (MTI/EPA/Majama Kimimasza)
Nyitókép: MTI/EPA/Majama Kimimasza

Döntés született a fukusimai radioaktív víz tengerbe engedéséről

Előzetes jóváhagyását adta a japán atomenergia-hivatal, a végleges engedélyt társadalmi egyeztetést követően adhatják ki.

Előzetesen jóváhagyta a japán atomenergia-hivatal a 2011-es földrengésben megsérült fukusimai atomerőműben tárolt és kezelt, enyhén radioaktív víz tengerbe engedését.

A végleges engedélyt társadalmi egyeztetést követően adhatja ki a hivatal. A víz leengedése a tervek szerint jövő tavasszal kezdődik. Emellett az erőművet üzemeltető Tepcónak az érintett önkormányzatoktól is engedélyt kell szereznie ahhoz, hogy megépíthesse a vízátemelő létesítményeket.

A kezelt vízből a trícium kivételével minden radioaktív anyagot kiszűrtek, a tervek szerint a Japánban megszabott határérték negyvenedére hígítják, és a parttól egy kilométerre engedik a tengerbe

csővezetéken keresztül. A hivatal szerint a terv biztonságos, környezeti kockázata pedig minimális.

A helyi halászok ellenzik a tervet, mert attól tartanak, hogy romlani fog termékeik megítélése, és a fogyasztók nem fogják megvásárolni az ott halászott halakat. Kína és Dél-Korea is hangot adott annak, hogy nem ért egyet a szennyvíz tengerbe engedésével. Tudósok arra figyelmeztettek, hogy egyelőre nem ismertek az alacsony dózisú, de hosszú távú tríciumkitettség élettani hatásai, és az izotóp szervezetbe kerülése az elfogyasztott hallal súlyosabb hatással lehet az emberi szervezetre, mintha csak a tengervízben van.

A japán kormány egymillió tonna felgyülemlett víz tengerbe engedését engedélyezte. A vizet a 2011-es baleset után a megolvadt reaktormagok hűtésére használták, és azóta talajvízzel és esővízzel is keveredett. A hatalmas mennyiségű folyadékot jelenleg mintegy ezer tartályban tárolják, amelyeket szeretnének elbontani, hogy újabb létesítmények épülhessenek a sérült erőmű végső leszereléséhez.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×