eur:
411.23
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Antony Blinken amerikai külügyminiszter a Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral közösen tartott sajtóértekezleten a NATO-tagállamok külügyminisztereinek rendkívüli tanácskozása előtt Brüsszelben 2022. március 4-én. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/EPA/REUTERS POOL/YVES HERMAN / POOL

Washington: Putyin szerint Ukrajna nem érdemli meg a függetlenséget

Ukrajna győz, mindenekelőtt a fővárosban - állítja az amerikai külügyminiszter.

Vlagyimir Putyin orosz elnök nem akar komolyan tárgyalni Ukrajnával a konfliktus befejezéséről - mondta kedden Antony Blinken amerikai külügyminiszter.

"Eddig nem láttuk jelét annak, hogy Putyin elnök komolyan lényegi tárgyalásokat akarna" - jelentette ki Blinken az amerikai szenátus külügyi bizottságában.

Az Egyesült Államok támogatja az ukrajnai vezetést a békeszerződésre irányuló diplomáciai erőfeszítéseiben - tette hozzá az amerikai külügyminiszter. Kifejtette: "a célunk annak a biztosítása, hogy az ukrán vezetés képes legyen visszaszorítani az orosz agressziót és megerősíteni pozícióját az esetleges tárgyalásokon".

Blinken Rand Paul republikánus szenátor kérdésére válaszolt, aki azzal vádolta meg Joe Biden amerikai elnököt, hogy Ukrajna NATO-csatlakozása mellett kardoskodva hozzájárult Vlagyimir Putyin orosz elnöknek az Ukrajna lerohanásával kapcsolatos döntéséhez.

Az amerikai külügyminiszter szerint azonban már az invázió február 24-i kezdete előtt Oroszországgal tárgyalva világos volt, hogy Vlagyimir Putyinnak a NATO-csatlakozással kapcsolatos bírálatai csak ürügyül szolgáltak.

"Megpróbáltunk komolyan tárgyalni ezekről a kérdésekről" - mondta Blinken.

"Nagyon világos volt Putyin elnök saját szavai alapján, hogy ez nem Ukrajna esetleges NATO-csatlakozásáról szólt, hanem ő mindig abban a hitben volt, hogy Ukrajna nem érdemli meg, hogy szuverén és független állam legyen"

- tette hozzá.

Blinken kérte a kongresszust, hogy hagyja jóvá a Biden-kormány által a külügyminisztérium számára javasolt költségvetést. Mint mondta, a finanszírozás kulcsfontosságú annak biztosítására, hogy az ukrajnai háború "stratégiai kudarc" legyen Oroszország és üzenet a szomszédaikat esetleg lerohanó más országok számára.

Blinken a hét végén Kijevbe látogatott Llyod Austin védelmi miniszterrel és az a "kitörölhetetlen benyomása" volt, hogy

Ukrajna győz, mindenekelőtt a fővárosban.

Blinken kedden a bizottságban kijelentette, hogy az Egyesült Államok vezette nemzetközi reagálás az orosz invázióra "megmutatta az amerikai diplomácia erejét és célját", Közölte: a következő pénzügyi évre tervezett 60,4 milliárd dolláros (21 270,5 milliárd forint) költségvetésre szükség van partnerek és szövetségesek meggyőzésére az ügyben.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×