eur:
409.43
usd:
374.78
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Az 52 éves Halyna Falko újságírókkal beszél az orosz támadásban megsérült lakásában az ukrán főváros keleti elővárosában, Brovariban 2022. március 28-án. Vlagyimir Putyin orosz elnök február 24-én rendelte el katonai művelet végrehajtását Ukrajnában.
Nyitókép: MTI/AP/Rodrigo Abd

Szervezet alakult a háborús bűnösök elszámoltatására

Egy hónappal az Ukrajna elleni orosz invázió után, március 25-én az ENSZ égisze alatt megalakult egy országcsoport, amely az agressziót követő elszámoltatást kívánja előmozdítani. Lapinformációk szerint Magyarország egyedüli uniós országként nincs a tagok között.

A résztvevő országok informális fórumaként működő közösség célja, hogy a háborúban elkövetett nemzetközi bűncselekmények és jogsértések tetteseit elszámoltassák és felelősségre vonják. A jelenleg 49 tagot számláló és további csatlakozókat váró csoportnak tagja minden EU- és NATO tagállam, kivéve Magyarországot és Törökországot – értesült a Népszava a kezdeményezést ismerő forrásoktól.

Csatlakozott a tömörüléshez az Európai Szabadkereskedelmi Társuláshoz tartozó Izland, Liechtenstein, Norvégia és Svájc, valamint Szerbiát leszámítva az egész Nyugat-Balkán. Az Európai Unió önálló jogi személyként is részese az együttműködésnek. A lap hozzáteszi, hogy érdeklődtek a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál, hogy hazánk miért nem vesz részt a csoportban, illetve tervezi-e a csatlakozást, de eddig nem kaptak választ.

Az „elszámoltathatóság barátainak csoportját” Albánia, Dánia, Hollandia, Kolumbia, a Marshall-szigetek és Ukrajna közösen hozta létre. Az Egyesült Államok ENSZ nagykövete, Linda Thomas-Greenfield a megalakulás után mondott beszédében hangsúlyozta: „Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy minden eszközt bevessünk, beleértve a büntetőjogi eszközöket, hogy az orosz erőket felelősségre vonjuk.”

A csoport szeretné megkönnyíteni a bűncselekmények dokumentálását és az információcserét az országok és az érintett nemzetközi szervezetek, az intézmények és a civil társadalom között, és biztosítani az elszámoltathatóság érdekében tett lépések széles körű nemzetközi támogatását.

Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×