eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az orosz-ukrán háború elől Ukrajnából menekülő emberek szállnak le a buszról, amellyel a tiszabecsi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskolánál kialakított segítségponthoz szállították őket a helyi határátkelőhelytől 2022. március 10-én.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Lassul a menekültár a magyar–ukrán határon, de most jöhet a neheze

Nyugat-Ukrajnában jelentős számú háborús menekült van még, ők most indulhatnak meg, legalábbis ennek fogadására készülnek a magyar határon.

Csökkent a nyomás az ukrán átkelőkön is: ennek az lehet az oka, hogy sokan nem lépik át az országhatárt, hanem Ukrajna nyugati részében húzzák meg magukat. Ungvár polgármestere azt mondta, a város a befogadóképességének határán van, több menekülőt nem tudnak elhelyezni.

Beregsurány polgármestere szerint az ott működő segítő ponton korábban napi ötezer ember is megfordult, most viszont nagyjából kétezren érkeznek Ukrajna felől. Az áradat lassulásának okát csak találgatják.

„Igazából vihar előtti csendnek hisszük, tehát holnap, holnap utántól vannak olyan információink, hogy megindulhat az áradat. Ungvár környékén, Beregszász környékén vannak beragadva a menekültek. A lassúságnak mi az oka, biztos, hogy nem a magyar oldal, mert itt akár nagyobb tömegek fogadására is képesek vagyunk” – mondta az atv.hu-nak Herka István, Beregsurány polgármestere.

A menekültek közül többen is arról számoltak be, hogy a hágókon nehézkes az átjutás, mert a katonaköteles férfiakat már ott visszafordítják. Sok olyan menekült érkezik, akit a korábban érkezett családtagjai ösztönöztek az indulásra. A román határ felől is sokan érkeznek. Kis Lórinc István, Csengersima polgármestere arról számolt be, hogy most lassult a menekültár, ennek az lehet az oka, hogy lassabban engedik át az embereket a moldáv és a román határon.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×