eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Vlagyimir Putyin orosz elnök videokonferencia keretében megbeszélést folytat Joe Biden amerikai elnökkel a szocsi Bocsarov Rucsejben 2021. december 7-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Orosz elnöki sajtószolgálat/Szputnyik/Mihail Metzel

A szakadárok függetlenségük elismerésére kérték Vlagyimir Putyint

Katonai együttműködést is szeretnének Moszkvával a kelet-ukrajnai "népköztársaságok"

Függetlenségük elismerésére és katonai együttműködésre kérte Vlagyimir Putyin orosz elnököt a két kelet-ukrajnai szakadár "népköztársaság".

Az egyeztetett felhívást az orosz televízióban ismertette az önhatalmúlag kikiáltott donyecki, illetve luhanszki "népköztársaság" vezetője, Denisz Pusilin és Leonyid Paszicsnik.

"Az ukrán rendszer, kötelezettségvállalásaival szembemenve, úgy döntött, hogy erővel oldja meg a konfliktust" - közölte Pusilin, a "nép nevében" felszólítva Oroszországot a függetlenség elismerésére és az Oroszország és Donyeck közötti együttműködésre, egyebek mellett katonai téren.

Paszicsnik Luhanszkból az orosz televíziónak nyilatkozva arra kérte Putyint, hogy

"a köztársaság népének tömeges halálát elkerülendő" ismerje el a "Luhanszki Népköztársaság" szuverenitását és függetlenségét.

Az orosz alsóház február 15-én szavazott meg egy, Putyinhoz intézett felhívást arról, hogy Oroszország ismerje el a nyolc éve orosz támogatással Kelet-Ukrajnában a kijevi hadsereg ellen harcoló területek függetlenségét.

A nyugati országok azzal vádolják Moszkvát, hogy mintegy 150 ezer katonát vonultatott fel az ukrán határ közelében, és valódi vagy megrendezett ürügyet keres fegyveres beavatkozás indoklásához.

Moszkva a Szovjetunió felbomlása után több volt tagköztársaságban is támogatott szakadár területeket, így a 2008-as georgiai villámháború után elismerte Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×