A Citizen News vasárnapi tájékoztatásában mindezt azzal indokolta, hogy egyre rosszabbak a körülmények a sajtó működésére a kínai fennhatóság alatt álló Hongkongban.
"Sajnálatos módon a gyors társadalmi változások és a sajtó működésére nézve rosszabbodó körülmények nem teszik lehetővé, hogy félelemtől mentesen megvalósíthassuk céljainkat" - olvasható a hírportál közleményében. "Ebben a válságban mindenekelőtt a fedélzeten lévők biztonságát kell szavatolnunk" - fűzte hozzá munkatársaira utalva a 2017-ben alapított Citizen News, amely több mint 800 ezer követővel az egyik legolvasottabb helyi hírforrás az interneten.
A hírportálnak, amely főleg adományokból tartja fenn magát, Facebook-oldala szerint nincs semmilyen pártkötődése, célkitűzései között pedig Hongkong alapvető értékeinek, így a szabadságnak, a nyitottságnak és a sokszínűségnek a védelmét hirdeti. Az utóbbi egy évben számos újságíró olyan csatlakozott a hírportálhoz, akik korábbi munkaadói a kínai hatóságok ellenőrzése alá kerültek, vagy feloszlatták őket.
Tavaly a Stand News és az Apple Daily című, hongkongi ellenzéki körökben népszerű sajtóorgánum szűnt meg rendőrségi akciót követően.
Carrie Lam hongkongi kormányzó ugyanakkor csütörtöki évértékelő sajtótájékoztatóján tagadta azokat a vádakat, amelyek szerint Hongkongban elnyomják "az ellenzék felé hajló sajtót".
Kína az "egy ország, két rendszer" elve alapján nagy fokú autonómiát, így a többi között a sajtószabadság tiszteletben tartását ígérte a korábban brit gyarmati uralom alatt álló városnak az anyaországhoz történő 1997-es visszakerülését követő ötven évre. Demokrácia párti aktivisták és jogvédők azonban azt állítják, hogy ezek a szabadságjogok csorbát szenvedtek, különösen a Peking által 2020 júniusában kidolgozott és életbe léptetett, Hongkongra vonatkozó új nemzetbiztonsági törvény nyomán.