eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Boris Johnson brit miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidenciáról, a Downing Street 10-ből, hogy részt vegyen a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok alsóházi órájában a brit parlament alsóházában, Londonban 2021. május 26-án.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Mélyponton Boris Johnson népszerűsége

A csökkenésnek több oka is.

Miniszterelnöki pályafutásának eddigi mélypontjára süllyed Boris Johnson brit kormányfő támogatottsága saját pártján, a kormányzó Konzervatív Párton belül a legújabb felmérés szerint.

A ConservativeHome nevű független, de a Konzervatív Párthoz közel álló befolyásos online politikai fórum és bloghonlap a párttagság körében elvégzett vizsgálat alapján közölte, hogy Johnson támogatottságának nettó egyenlege - vagyis a támogatók és a miniszterelnök tevékenységével elégedetlenek százalékos arányának különbsége - mínusz 33,8.

Ez a második hónap egymás után, amelyben a ConservativeHome negatív nettó támogatottságot mért Johnsonnak, és a mostani egyben a brit kormányfő eddigi legrosszabb népszerűségi mutatója.

Az eredmény mindemellett azt is jelenti, hogy

Boris Johnson saját kormányának legnépszerűtlenebb tagja a párttagság körében.

A belső kabinet tagjai közül Johnson mellett csak Priti Patel belügyminiszter pártbeli támogatottsága jár a negatív tartományban: a ConservativeHome felmérése szerint Patel nettó népszerűségi mutatója mínusz 1,5.

A Konzervatív Párt tagjainak körében messze a legnépszerűbb kormánytisztviselő Liz Truss külügyminiszter, akinek a felmérés plusz 73,5-ös nettó elégedettségi egyenleget mutatott ki.

A mezőny élvonalában jár még mások mellett Ben Wallace védelmi miniszter (plusz 61,7), Rishi Sunak pénzügyminiszter (plusz 48,7) és Sajid Javid egészségügyi miniszter (plusz 29,0).

A ConservativeHome elemzői szerint Johnson népszerűtlenségi mélypontjának több oka is van; az egyik a Paterson-botrány.

Owen Paterson, a Konzervatív Párt volt alsóházi képviselője az elmúlt hetekben komoly lobbibotrányba keveredett, és az ellene indult parlamenti vizsgálat közepette - amelyet Johnson megpróbált megakadályozni - a múlt hónapban lemondott képviselői mandátumáról.

Választókerületében, a nyugat-angliai North Shropshire-ban - amelynek az 1830-as évek óta mindig konzervatív párti képviselője volt - a Paterson lemondása után kiírt időközi parlamenti választást a harmadik legnagyobb országos parlamenti párt, a Liberális Demokraták jelöltje, Helen Morgan nyerte. Az eredmény az utóbbi évek legnagyobb belpolitikai meglepetése Nagy-Britanniában.

Johnson körül az utóbbi hetekben több más politikai botrány is kipattant.

A legnagyobb megítélésbeli kárt valószínűleg az okozta, hogy egybehangzó minapi sajtóértesülések szerint éppen egy éve, a koronavírus-járvány megfékezésére elrendelt akkori szigorú korlátozások megsértésével karácsonyi partit rendeztek a Downing Street-i miniszterelnöki hivatalban.

Boris Johnson többször is határozottan cáfolta, hogy a Downing Street-i stáb bármilyen akkori előírást megsértett volna, de a partiról szóló értesülések makacsul tartják magukat.

Ezek az ügyek a Konzervatív Párt népszerűségét is megingatták: a legutóbbi közvélemény-kutatások rendre a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt 8-9 százalékpontos támogatottsági előnyét jelzik.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×