eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Maniza Bahtari, Afganisztán bécsi nagykövete
Nyitókép: Forrás: Facebook.com

Nem kér ausztriai menedéket Afganisztán bécsi nagykövete

Maniza Bahtari azt mondta, addig marad a posztján, amíg nemzetközileg el nem ismerik a tálib vezetést.

Nem kér menedéket Ausztriában Maniza Bahtari, Afganisztán bécsi nagykövete. Ezt a nagykövet asszony maga jelentette be az ORF osztrák közszolgálati televízió Zib2 című műsorában.

Mint mondta, egyelőre folytatja tevékenységét hazája nagyköveteként, s úgy fogalmazott, hogy az azt követő időre is "vannak már tervei". Kijelentette, hogy az ausztriai menekültstátusz nem tartozik ezek közé, bár szereti az országot. "Lehet, hogy majd turistaként visszatérek még ide" – mondta.

"Én vagyok Afganisztán hivatalos nagykövete Bécsben. Az afgán embereket képviselem" – hangsúlyozta a radikális iszlamista tálibok hatalomátvételét ellenző Bahtari. Kiemelte, hogy olyan "emberek millióit is képviseli, akiknek jelenleg nincs hangjuk".

Egyben élesen bírálta Afganisztán új urait. "Annyi bizonyíték van arra, hogy terroristák. Nem ismerem el őket legitim kormányként" – húzta alá. Kijelentette, hogy csak akkor fog lemondani jelenlegi tisztségéről, ha a tálibokat nemzetközileg elismerik.

Mindemellett egyetértett azzal, hogy a humanitárius segélyezés ügyében együtt kell dolgozni a tálibokkal. "Van más választásunk? Nincs. Segítenünk kell az embereken" – jelentette ki. Mint mondta, az Afganisztánban élő rászorulóknak sürgős humanitárius segítségre és a nemzetközi közösség támogatására van szükségük. Bahtari osztotta azokat a véleményeket, hogy menekülthullám indulhat el az ázsiai országból.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×