eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Silvio Berlusconi volt olasz miniszterelnök, az ellenzéki jobbközép Forza Italia (Hajrá Olaszország) párt vezetője távozik a milánói San Raffaele Kórházból 2020. szeptember 14-én. Berlusconit az új koronavírus okozta Covid-19 betegséggel, illetve kétoldali tüdőgyulladással kezelték.
Nyitókép: MTI/EPA/ANSA/Andrea Fasani

Amerikai mintájú republikánus párt jöhet létre Olaszországban

Az InfoRádiónak nyilatkozó szakértő szerint a három érintett párt erről alkotott elképzelései, forgatókönyvei azért igencsak eltérnek.

A jobbközép és a jobboldali erők közös pártba tömörülését szorgalmazta Silvio Berlusconi a Hajrá, Olaszország! elnöke, aki erről Matteo Salvinivel, a Liga vezetőjével egyeztetett. A felek meg is állapodtak a választási együttműködésben.

"Ezek a pártok legutóbb, 2018-ban együtt, egy blokkban indultak. Az elképzelés annyiban új, hogy Silvio Berlusconi most nem közös blokkot javasol, hanem azt, hogy amerikai mintára hozzanak létre egy közös, republikánus jellegű pártot, ahol

a három pártszervezet identitását olvasztanák egybe"

– részletezte az InfoRádióban Vásárhelyi Árpád Olaszország-szakértő, az ELTE megbízott előadója.

Az azért nem titok, hogy erről a történetről mindhárom érintett pártnak teljesen külön elképzelése van:

  • Berlusconi az egységes párt híve
  • Salvini pártok közti föderációt képzel el (a német CDU-CSU mintájára)
  • az Olaszország Fivérei önálló pártok parlamenti együttműködésében gondolkodik.

"Salvini és Berlusconi megállapodott arról, hogy

mindenképp együtt vágnak neki a 2023-as választásoknak, ugyanakkor abban is, hogy az egységes párt addig nem jön létre."

Időközben nyilatkozott az Olaszország Fivérei képviselőházi frakcióvezetője is, azt mondván, részükről nem aktuális ez a kérdés, az állampolgároknak nem fontos ez.

Vásárhelyi Árpád figyelmeztet arra is, hogy a jelenleg létező pártok helyzete is más és más.

"A három pártból kettő a jelenlegi, Draghi-féle szakértői kormány tagja, míg az Olaszország Fivérei nem, így máshogyan közelít a politikai-gazdasági problémákhoz. Az olasz választók körében is változóban vannak a pártpreferenciák, jelentősen feljött az Olaszország Fivérei, már-már ugyanolyan népszerűségű, mint a Salvini vezette Liga. A Berlusconi vezette párt 7-8 százalék között mozog, a másik kettő 20-21 százalékon" – részletezte, hozzátéve, Silvio Berlusconi most azért küzdhet, hogy továbbra is kormányerő maradhasson.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×