eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Vendégek egy stockholmi kerthelyiségben 2020. április 22-én, a koronavírus-járvány idején. Svédországban egyáltalán nem vezettek be kijárási tilalmat a koronavírus-járvány elleni védekezésül.
Nyitókép: MTI/AP/TT Hírügynökség/Anders Wiklund

Kudarcot vallott a járvány kezelésében a kormány a svéd parlamenti bizottság szerint

Svédország balközép kisebbségi kormánya több vonatkozásban is kudarcot vallott a koronavírus-járvány kezelésében - hangsúlyozta csütörtöki állásfoglalásában a svéd parlament alkotmányügyi bizottsága.

A kormány túl lassú volt a tesztelési és a fertőzési láncolatok nyomon követésében, csődöt mondott az idősek védelmét illetően és nem tudta egyértelműen elhatárolni az országos és a helyi hatóságok hatásköreit - fogalmazta meg bírálatait a testület, amely ugyanakkor nem tett említést Svédország sokat bírált stratégiájáról, amelynek keretében nem zárták le az országot.

Egyértelmű, hogy Svédország nem készült fel a járványra, de tanulnunk kell az elkövetett hibákból - jelentette ki Hans Ekstrom, a bizottság szociáldemokrata alelnöke.

Svédország viszonylag enyhe korlátozásokkal és a lakossághoz intézett felhívásokkal külön utas, egyben vitatott megoldást választott a járvány elleni küzdelemben. Az ország vezetése a tilalmak helyett mindvégig inkább az ajánlásokra és az egyéni felelősségre helyezte a hangsúlyt.

A testület szerint a kormánynak gyorsabban kellett volna reagálnia a járványügyi helyzetre a tesztelési és nyomon követési rendszerek felállításával, a válság kezelését szolgáló, szélesebb felhatalmazást biztosító törvény kidolgozásával és az idősotthonok karantén alá helyezésével.

"A kormány intézkedései elégtelennek bizonyultak" - szögezte le a bizottságot vezető Karin Enstrom, aki az ellenzéki Mérsékelt Párt politikusa. "Az idősek különösen veszélyeztetettek voltak, és a kormánynak erélyesebben kellett volna fellépnie védelmükben" - tette hozzá.

A tízmillió lakosú skandináv országban a járvány kitörése óta több mint egymillió ember fertőződött meg a koronavírussal, és 14 451-en hunytak el a kórban.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

Pazarlás, élelmiszerválság, éhezés – mit tehetünk, hogyan előzhetjük meg?

A megtermelt élelmiszerek több mint harminc százaléka a szemetesbe kerül, miközben napjainkban már a fejlett országok szegényebb polgárai is kénytelenek lejjebb adni fogyasztásuk mennyiségéből vagy minőségéből – mondta az InfoRádióban az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet ügyvezetője. Dexler Dóra figyelmeztetett: nem jó az sem, ha csak a spórolásra gondolunk, mert a legolcsóbb élelmiszer nem feltétlenül a legjobb minőségű.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×