eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Perth, 2014. szeptember 13.John McCutcheon, a skót királyi ezred volt katonája az igen szavazatok mellett kampányol a skóciai Perthben 2014. szeptember 13-án a szeptember 18-i népszavazásra, amelyet Skócia Nagy-Britanniától való elszakadásáról rendeznek. (MTI/EPA/Robert Perry)
Nyitókép: MTI/EPA/Robert Perry

Három választás torlódott össze az Egyesült Királyságban

Választási nagyüzem van az Egyesült Királyságban: Skóciában és Walesben parlamenti, Angliában helyhatósági választást tartanak. A skót szavazás tétje nagy, hiszen ha a jelenlegi kormányzó párt ismét többséget szerez, az új lendületet adhat a függetlenségi népszavazásnak. Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi docense magyarázta el a részleteket.

A közvélemény-kutatások szerint a 2007 óta megszakítás nélkül kormányon lévő Skót Nemzeti Párt kapja a legtöbb voksot a csütörtöki skóciai parlamenti választáson, sőt a párt várhatóan egyedül is többséget szerez.

Az SNP már korábban jelezte, hogy győzelme esetén

újabb népszavazást rendez az Egyesült Királyságtól való elszakadásról.

Ehhez azonban a brit törvényhozás felhatalmazása kell, Boris Johnson miniszterelnök pedig már jelezte: mivel a 2014-es függetlenségi referendumkor az akkori skót kormányfő úgy érvelt, az egy nemzedéken belül csak egyszer lehetséges, legkorábban a 2050-es években tarthatnak népszavazást.

Gálik Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem docense szerint azonban elképzelhető, hogy Boris Johnsonnak is engednie kell.

"Ha nagyon nagy a felhatalmazás, akkor politikailag kényszerhelyzetbe kerül, és vannak olyan technikák, amelyeket beígértek a Skót Nemzeti Párt tagjai arra az esetre, ha ez mégsem történne meg, például egy olyan népszavazás, amelyet a Westminster nem hagyott jóvá.

Vagy bíróság elé vinnék az ügyet, kicsikarva egy döntést a parlamenttől."

Az utóbbi hónapokban egyébként csökkent a függetlenségpártiak száma Skóciában, jelenleg a szavazók fele menne, másik fele maradna.

Walesben is csütörtökön tartják a parlamenti választást, ám az ottani függetlenségpárti erő biztosan nem kerül kormányzati pozícióba, a közvéleménykutatások szerint a Munkáspárt áll nyerésre.

Angliában helyhatósági választást tartanak csütörtökön, a voksolást tavaly a járvány miatt egy évvel elhalasztották.

A szavazás eredménye jelzés lehet Boris Johnsonnak és kormányának is

- mondja Gálik Zoltán.

"Úgy néz ki, a Konzervatív Párt és a Munkáspárt fej fej mellett halad, az biztos, hogy lesz az eredménynek üzenete Boris Johnson számára, akinek a népszerűségét a pozitív járványkezelés, de több negatív ügy is befolyásolta, inkább lefelé."

Londonban a mostani munkáspárti polgármester, Sadiq Khan újrázása várható.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×