eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Pixabay

Peking a téli olimpián tesztelheti digitális valutáját

A tervek szerint a külföldről érkező látogatók használhatják majd a megoldást, melyen hét éve dolgoznak, s amelyet most több pilot programban tesztelnek.

A digitális valuta, az e-jüan debütálhat 2022-ben. A People’s Bank of China vezetőhelyettese, Li Bo jelentette be, hogy igyekeznek elérhetővé tenni a digitális valutával való fizetés lehetőségét a jövő februári téli ötkarikás játékokra érkező nemzetközi vendégeknek is, azt ugyanakkor tagadta, hogy a dollár nemzetközi dominanciájának visszaszorítása állna a háttérben, írja a CNBC.

Jelenleg Sencsen és Peking lakosai tudják tesztelni az e-jüant, amelyen a bank még 2014-ben kezdett el dolgozni. A digitális valuta bevezetésétől a készpénzforgalom csökkenését és az online kereskedelem fellendülését várják Kínában. Nem kriptovalutáról van szó, és nem úgy tervezték meg, ahogyan például a Bitcoint.

Li szerint igyekszenek még több várost bevonni az e-pénz tesztelésébe: egyelőre nincsen tervük azzal kapcsolatban, hogy mikorra terjesztenék ki az egész országra annak használatát, de szükség van a pilot programok szélesebb körűvé tételére és az e-jüan mögötti technikai háttér megerősítésére is.

Szakértők szerint az e-jüan létrehozása mögött igenis az az ambíció áll, hogy a nemzetközi piacon a dollár kárára egyre nagyobb teret tudjon nyerni a kínai fizetőeszköz.

Ma a legtöbb nemzetközi tranzakció amerikai dollárban történik. Li ugyanakkor azt állítja, a hazai piacban gondolkodnak.

"A nemzetközi piacra történő belépés, ahogyan ezt már korábban is említettük, természetes folyamat, de nem az a célunk, hogy az amerikai dollárt vagy bármelyik másik valutát kiszorítsuk. Inkább azt hiszem, az, hogy a választás lehetőségét nyújtsuk a nemzetközi kereskedelem és befektetés területén" - fogalmazott.

Ennek ellenére más központi bankokkal is együtt dolgoznak Thaiföldről, Hongkongból és az Egyesült Arab Emirátusokból, hogy a határokon átívelő tranzakciók terén is tapasztalatokat szerezhessenek.

"Nagyon biztos alapokon nyugvó, belföldön használatos e-jüan az első célunk, mely mögött egészséges ökoszisztéma áll. Azt reméljük, hosszú távon határainkon átnyúló megoldások is létrejönnek" - fogalmazott Li.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

Ki tudják-e gazdálkodni a cégek a béremelést? Megszólaltak a munkáltatók

A 3 éves bérmegállapodást egyszerre tartja ambiciózusnak és a munkavállalók szempontjából kompenzációnak a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. A munkaadói oldal kigazdálkodhatónak tartja 2025-re az egyszámjegyű minimálbér- és garantált bérminimumemelést, de azt azért jelezték, hogy főleg a kisebb vállalkozásoknál igencsak sok cég szűnt meg az elmúlt 2 évben. Szerintük egyértelműen a kisebb vállalatok voltak ennek az időszaknak a vesztesei. A munkaadói oldalon úgy látják, hogy a magyar piac elsősorban a termelékenység növelésével tudná jobban megtartani a munkaerőt, nem pedig a jelentős minimálbéremeléssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×