eur:
411.72
usd:
395.24
bux:
79398.18
2024. november 22. péntek Cecília
Vlagyimir Putyin orosz elnök éves beszédét mondja a parlament két háza előtt a moszkvai Manyézs Központi Kiállítási Csarnokban 2020. január 15-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Putyin aláírta az Új START-szerződés meghosszabbításáról rendelkező törvényt

Aláírta Vlagyimir Putyin orosz elnök a hadászati támadófegyverek csökkentéséről szóló orosz-amerikai Új START-egyezmény ötéves meghosszabbításáról rendelkező törvényt - közölte pénteken a Kreml sajtószolgálata.

Az utolsó érvényben lévő orosz-amerikai fegyverzetkorlátozási szerződés hatálya február 5-én járt volna le. A felek között kedden diplomáciai jegyzékváltás történt a szerződés 2026-ig történő meghosszabbításáról.

Az erről rendelkező törvényt az orosz törvényhozás mindkét háza kedden ratifikálta. A jogszabály a publikálását követően emelkedik törvényerőre.

"A szerződés meghosszabbítása megfelel az Oroszországi Föderáció nemzeti érdekeinek, lehetővé teszi Oroszország és az Egyesült Államok közötti hadászati viszony átláthatóságának és kiszámíthatóságának megőrzését, a hadászati stabilitás fenntartását a világban, kedvező hatással lesz a nemzetközi helyzetre, és hozzájárul a nukleáris leszerelés folyamatához" - szól a Kreml közleménye.

A szerződés, amelyet az akkori orosz és amerikai elnök, Dmitrij Medvegyev és Barack Obama írt alá 2010-ben, 2011-ben lépett hatályba.

A megállapodás a rendszeresített robbanófejek számát 1550-ben, a hordozóeszközökét pedig - beleértve a hadrendbe nem állított eszközöket is - 800-ban maximalizálta. Ezek közül mindkét fél 700-at állíthat rendszerbe.

Oroszország többször tett javaslatot az egyezmény meghosszabbítására. Erre az Egyesült Államok sokáig nem reagált, és felvetette Kína bevonását a tárgyalásokba.

Marshall Billingslea, az előző amerikai kormányzat fegyverzetellenőrzéssel és a témában folytatott tárgyalásokkal foglalkozó különmegbízottja október végén kijelentette: elvi megállapodás született az Új START meghosszabbításáról. Akkor ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter cáfolta. Később Putyin tett ismét javaslatot az egyezmény feltétel nélküli egyéves érvényben tartására, a feltételek újratárgyalása mellett, de azt az amerikai fél utasította el.

Joe Biden elnök még jelöltként, a választási kampány során kinyilvánította készségét a szerződés meghosszabbítására. A lépést a két ország államfője a diplomáciai jegyzékváltást követő keddi telefonbeszélgetése során támogatásáról biztosította.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×