eur:
413.28
usd:
403.92
bux:
81761.77
2025. január 10. péntek Melánia
Sztella Kiriákidész, az egészségügyért felelős uniós biztos sajtótájékoztatót tart Brüsszelben 2021. január 25-én. Kiriákidész elmondta, hogy levélben fordult az AstraZeneca vezetőségéhez, miután a brit-svéd érdekeltségű vállalat előző héten bejelentette, hogy gyártási gondok miatt 60 százalékkal, 31 millió adagra csökkenti az első negyedévben az Európai Uniónak szánt oltóanyagellátmányt, de kérdésére nem kapott kielégítő választ.
Nyitókép: MTI/AP/AFP pool/John Thys

Az EU az AstraZenecának: ez a sarki hentesnél működhet, az unióban nem

Az Európai Bizottág megvédi a koronavírus elleni oltóanyagot gyártókkal kötött befektetési megállapodásokban rögzített érdekeit és az európai adófizetők pénzét - jelentette ki szerdán Brüsszelben Sztella Kiriákidisz, az uniós testület egészségügyért felelős tagja az AstraZeneca vakcinagyártó vállalat oltóanyaggyártási és -szállítási nehézségeivel kapcsolatban.

Szerda este asztalhoz ülnek az EU és az AstraZeneca képviselői, hogy tárgyaljanak a gyógyszergyár koronavírus elleni oltásának szállításával kapcsolatban kialakult helyzetről (a késésről, annak AstraZeneca szerinti okáról és az uniós álláspontról itt írtunk bővebben).

A megbeszélés előtt pár órával újságíróknak nyilatkozva Sztella Kiriákidisz uniós biztos elmondta, testülete még mindig nem kapott a vállalattól kielégítő magyarázatot arra, miért késik a vakcina kiszállítása az uniós tagországokba.

Hangsúlyozta: az AstraZenecávál kötött szerződés előírja, hogy a cégnek négy üzemből kell az oltóanyagot kiszállítania, ebből kettő Nagy-Britanniában van, két másik pedig Belgiumban.

Brüsszel nem fogadja el az AstraZeneca vezérigazgatójának, Pascal Soriot-nak a magyarázatát, miszerint a brit üzemekben termelt vakcinákat az Egyesült Királyság lakosainak tartják fenn annak a megállapodásnak az értelmében, amelyet a cég a brit vezetéssel kötött három hónappal az uniós szerződések aláírása elött.

A biztos felhívta a figyelmet, hogy az oltóanyaggyártónak "morális, társadalmi, és szerződésben foglalt kötelezettsége", hogy a megfelelő időben és mennyiségben lássa el az uniós országokat vakcinával.

"Emberéletekről van szó, nem fogadhatjuk el az 'aki kapja, marja' játékszabályokat. Ez a sarki hentesnél működhet, de nem az Európai Unióban"

- fogalmazott Kiriákidisz.

Emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság azért írt alá előzetes piaci kötelezettségvállalást rögzítő megállapodásokat, hogy előre biztosítsa, hogy a vállalatok megteremtik a feltételeket a megfelelő gyártási kapacitásokra. "Ellentmond a szerződésekben foglaltaknak, ha a cég nem képes elég oltóanyagot gyártani" - szögezte le, felszólítva az AstraZenecát, hogy a bizalom visszaállítása érdekében tegyen eleget kötelezettségeinek.

A brit-svéd érdekeltségű cég pénteken jelentette be, hogy a gyártási folyamatban fellépett nehézségek miatt lassítja az uniós tagországoknak szánt vakcinák kiszállítását.

Az Európai Gyógyszerügynökség várhatóan pénteken döntést hoz az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem koronavírus elleni készítményének uniós alkalmazhatóságára vonatkozó ajánlásáról. Az Európai Bizottság augusztus végén kötött szerződést a céggel 300 millió adag oltóanyag beszerzéséről.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Védelmi szakértő a helyzet összetettségéről: Grönland már most is eléggé amerikai

Az Egyesült Államok és Grönland maximálisan profitál a jelenlegi együttműködésből. A Dániához tartozó sziget átvétele “rossz üzlet” lenne Donald Trumpnak, aki felszólította Dániát, hogy adja fel a sziget ellenőrzését – mondta az InfoRádiónak a Dán Királyi Védelmi Akadémia szakértője. Jon Rahbek-Clemmensen a rádió londoni tudósítójának nyilatkozott. Kiderült, miért nyer Washington a mostani helyzettel úgy, hogy "nem kell állnia a számlát", illetve hogy milyen botrányok voltak korábban abból, hogy Amerika vagy Dánia rosszul bánt Grönlanddal – elég csak a női fogamzást titokban korlátozó akcióra gondolni.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Biden búcsúajándéka: újabb orosz szankciók a leendő elnök számára

Biden búcsúajándéka: újabb orosz szankciók a leendő elnök számára

Az Egyesült Államok újabb szankciókat jelentett be Oroszország ellen, ami nagyrészt az olajipart és annak kulcsfontosságú szereplőit érinti, többek között a Gazprom Neft és a Surgutneftegaz olajcégeket, valamint 183 orosz tankert. A lépés hatására a nyersolaj ára rövid időn belül majdnem 5%-kal emelkedett, de azóta korrigált. A távozó elnök csapata szerint a szankciók hasznos eszközt jelentenek az új Trump-kormányzat számára Oroszország ellen - írta meg a Financial Times.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×