eur:
394.99
usd:
367.8
bux:
72094.79
2024. július 1. hétfő Annamária, Tihamér
Nyitókép: Pixabay.com

A Kreml nyitott az Új START meghosszabbítására, de sok a tisztázandó kérdés még

Moszkva üdvözli a washingtoni javaslatot az Új START nukleáris leszerelési megállapodás meghosszabbításáról öt évre – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője. Február 5-én jár le a szerződés.

A RIA Novosztyi hírügynökség szerint Peszkov úgy fogalmazott, hogy Oroszország az egyezmény megőrzése és hatályának meghosszabbítása mellett száll síkra, de időt kell szánni a tárgyalásokra. A szóvivő szerint minden a javaslat részletein múlik, amelyeket Moszkva egyelőre nem kommentálhat, mert át kell tanulmányoznia. Peszkov nem tudta megmondani, hogy Washington az orosz nagykövetség útján továbbította-e már a javaslatait.

Az egyezmény meghosszabbításakor a tárgyalófeleknek figyelembe kell venniük a kölcsönös aggodalmakat.

Egy sor korábbi washingtoni feltétel nem felel meg Moszkvának

– tette hozzá a szóvivő.

Jen Psaki, a Fehér Ház szóvivője korábban úgy nyilatkozott, hogy az új amerikai kormányzat javasolni fogja Oroszországnak az Új START-egyezmény meghosszabbítását öt évre. Mint fogalmazott, "ez az egyetlen egyezmény, amely féken tartja Oroszország nukleáris erejét, egyfajta horgonya a két ország közötti hadászati stabilitásnak".

Az Új START az 1991-ben Mihail Gorbacsov akkori szovjet elnök és George H.W. Bush volt amerikai elnök által aláírt START I. utódja. Vlagyimir Putyin orosz és Barack Obama volt amerikai elnök írta alá 2010-ben, és 2011-ben lépett hatályba.

Bőven az alá korlátozza a két ország nukleáris arzenálját, mint amilyen a hidegháború idején volt. A két ország a megállapodásban vállalta, hogy nem állítanak hadrendbe összesen 700-nál több nukleáris töltetet célba juttatni képes interkontinentális ballisztikus és tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétát, illetve nehézbombázót, 1550-nél több robbanótöltetet és 800-nál több indítóállást.

Az Új START az egyetlen, még hatályban lévő fegyverkorlátozási egyezmény a két ország között, de február 5-én lejár.

Az egyezmény már egy jó ideje feszültség forrása volt Washington és Moszkva között, mert nem tudtak megállapodni a hosszabbítás feltételeiben. Donald Trump volt amerikai elnök ragaszkodott ahhoz, hogy Kínát is vonják be a nukleáris leszerelési megállapodásba, de Peking ezt elutasította. Tavaly októberben Vlagyimir Putyin javasolta az egyezmény feltételek nélküli meghosszabbítását egy évre, de Washington ezt elutasította.

Címlapról ajánljuk
Kiss László: gigantikus kataklizmákba enged betekintést a kínai Hold-lelet

Kiss László: gigantikus kataklizmákba enged betekintést a kínai Hold-lelet

Visszatért a Földre a Hold távoli oldaláról gyűjtött ritka kőzetmintákkal a kínai űrszonda. Kiss László csillagász, akadémikus, a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója szerint a küldetés különlegessége, hogy először érkezett vele olyan holdi kőzetminta, amelyet egy szonda a Hold távoli, Földről nem látható oldalán gyűjtött.

Emmanuel Macron táborát "majdnem sikerült eltörölni" - jelentette ki Marine Le Pen

A Marine Le Pen által fémjelzett jobboldali Nemzeti Tömörülés vezet a francia nemzetgyűlési választások vasárnap tartott első fordulójában a voksok nagyjából 34 százalékával az IFOP, Ipsos, OpinionWay és Elabe közvélemény-kutató cégek exit poll felmérései szerint.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.01. hétfő, 18:00
Orbán Balázs
a miniszterelnök politikai igazgatója, az MCC kuratóriumának elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×