eur:
408.51
usd:
375.26
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Michel Barnier, az Európai Bizottságnak az Európai Unióból történő brit kiválás ügyében felelős főtárgyalója az Európai Parlament büsszeli plenáris ülésén 2019. április 3-án. Az ülésen többek között a brit EU-tagság megszűnésének legújabb fejleményeiről tárgyaltak.
Nyitókép: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

Nem engedi el Ursula von der Leyen a "brexitmankót"

Michel Barnier brexitügyi főtárgyaló munkája végeztével fontos pozícióban folytatja főnöke mellett.

Michel Barnier, az Európai Unió brexitügyi főtárgyalója február elsejétől Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének különleges tanácsadójaként folytatja munkáját - közölte az uniós bizottság kedden.

Barnier Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság illetékeseinek munkáját segíti majd az Egyesült Királysággal kötött uniós kilépési megállapodás végrehajtásában, illetve szakértőként vesz részt az EU és London között december 24-én létrejött kereskedelmi és együttműködési megállapodás ratifikációs folyamatának véglegesítésében.

A bizottsági tájékoztatás szerint a kereskedelmi kapcsolatokról szóló megállapodás létrejöttével a Londonnal fenntartott kapcsolatokért felelős uniós munkacsoport megbízatása március elsején lejár. Az Egyesült Királysággal kötött megállapodások hatékony és szigorú végrehajtásának és nyomon követésének támogatása érdekében az Európai Bizottság úgy határozott, hogy új munkacsoportot hoz létre. A munkacsoport, amely szorosan együttműködik az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének irodájával, március 1-jén kezdi meg a működését.

Maros Sefcovicot, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős biztosát, az Egyesült Királysággal folytatott Brexit-megállapodás végrehajtásáért felelős vegyes bizottság uniós vezetőjét pedig az EU-Nagy-Britannia Partnerségi Tanács társelnökének nevezték ki - közölték.

Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Az év decemberében a tárgyaló felek átfogó kereskedelmi és együttműködési megállapodásában egyeztek meg. Az egyezményt az Európai Parlamentnek és a brit törvényhozásnak is ratifikálnia kell, majd a tagállamokat tömörítő Tanácsnak is hozzájárulását kell adnia a megállapodás aláírásához ahhoz, hogy a szerződés életbe léphessen.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×