eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Tunéziai tüntetők jelszavakat skandálnak az arab tavasz nyitányát jelentő tunéziai forradalom 10. évfordulója alkalmából tartott tüntetésen Tuniszban 2021. január 14-én. Tunéziában több évtizedes önkényuralom után országos népfelkelés űzte el az 1987 óta hatalmon lévő Zin el-Abidin ben Ali elnököt a hatalomból.
Nyitókép: MTI/EPA/Mohamed Meszara

Erőszakos tüntetések Tunéziában, több száz embert vettek őrizetbe

A biztonsági erők tagjai közül többen súlyosan megsérültek.

Tunéziában legalább négy városban bevetették a hadsereget, miután erőszakba torkollott több tüntetés a hét végén, a rendbontások miatt 632 embert vettek őrizetbe - közölte az észak-afrikai állam belügyminisztériumának szóvivője.

Háled Hajúni szerint az előállított randalírozók közül sokan 15 és 25 év közöttiek, akik gumiabroncsok, illetve kukák felgyújtásával próbálták elzárni a rendfenntartók útját.

"A biztonsági erők 20-30 fős csoportokba verődött fiatalokkal kerültek szembe. Az erőszak szintje magas volt" - közölte a belügyi szóvivő, aki szerint bűncselekmények, például fosztogatások is történtek. Mint mondta, a biztonsági erők tagjai közül többen súlyosan megsérültek.

Péntek óta minden este helyenként erőszakos tiltakozások robbantak ki több városban az egyre romló gazdasági helyzet okozta válság miatt. Az országban kijárási korlátozások vannak érvényben a koronavírus-járvány miatt, de a tüntetők ezt nem tartották tiszteletben.

A demonstrációk egybeesnek az arab tavasz nyitányát jelentő, Zin el-Abidin ben Ali elnököt megbuktató forradalom tizedik évfordulójával.

Katonai alakulatokat Szúszában, Bizertben, Kasszerínben és Szilianában vetettek be, de voltak heves tüntetések a fővárosban, Tuniszban és el-Kéfben is.

Utóbbi két városban egyelőre csak a rendőrség vette fel a küzdelmet a tüntetőkkel, könnygáz bevetésével, amiről szemtanúk számoltak be - jelentette a dpa hírügynökség. Interneten közzétett videofelvételek tanúsága szerint a demonstrálók úttorlaszokat emeltek, autógumikat hordtak halomba és gyújtottak fel, miközben a biztonsági erők próbálták feloszlatni a tömegeket, és üldözőbe vették az elmenekülőket.

Szakértők szerint egy évtizeddel a forradalmat követően Tunéziában még mindig jelentős a munkanélküliség, a szegénység, a korrupció és a társadalmi egyenlőtlenség. A gazdasági helyzet ráadásul tovább romlott, a közszolgáltatások állapota silány és az állam a csőd szélén áll.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×