Maruzsa Zoltán kezdte a tájékoztatót, az Emmi köznevelésért felelős államtitkára elmondta: az általános iskolák január 4-i nyitására készülnek. Zajlik és sok helyen már be is fejeződött a fertőtlenítés a köznevelési intézményekben (havonta mintegy 300 ezer liter fertőtlenítőt használnak el) és e hét hétvégén 7-19 óra között ingyenes gyorsteszteket végeznek a pedagógusok számára 99 helyszínen az Országos Mentőszolgálat és a kormányhivatalok helyszínein. Részletes információk az oktatas.hu oldal Covid-19 menüpontja alatt találhatók.
Kedd reggelig 7400 fő regisztrált ilyen tesztre,
de azokat a pedagógusokat is tesztelik, akik nem regisztráltak. A szakképzési intézményekben dolgozókra is kiterjesztették a programot (igaz, itt január 11-ig biztosan digitális oktatás van, de a szakmai gyakorlatok és konzultációk miatt lehetnek oktatók, akiknek érdemes lehet igénybe venniük a tesztlehetőséget).
A tesztelést főként azoknak javasolják, akik tüneteket tapasztalnak magukon, vagy a szünidő személyes kontaktusai miatt meggyőződne arról, megfertőződött-e, de bárki részt vehet. Akiknek pozitív lesz az eredménye, tájékoztassa az intézményvezetőt, aki dönt a szükséges intézkedésekről.
- Maszkviselési kötelezettség elmulasztása miatt az elmúlt egy napban 210 személlyel szemben intézkedtek (szeptember óta összesen 16 509 alkalommal eddig) a rendőrök; 208-an közterületen nem hordtak maszkot – 50 figyelmeztetés, 73 helyszíni bírság, 85 szabálysértési feljelentés történt – mondta el Gál Kristóf, az ORFK szóvivője. Tömegközlekedési eszközön, várakozóhelyeken maszkot nem hordókkal szemben hétfőn 2 alkalommal, más zárt helyen történt ellenőrzés során 23 esetben kellett eljárniuk.
- Az üzletekre, vendéglátóhelyekre vonatkozó szabályok megszegése miatt 672 rendőri intézkedés volt eddig, ebből az üzemeltető vagy tulajdonos által elkövetett szabályszegés miatt 181, míg a korlátozott nyitva tartási és a benn tartózkodási tilalomra vonatkozó szabályok megszegése miatt 491 esetben jártak el.
- Hétfőn 382 személlyel szemben intézkedtek a kijárási szabályok megszegése miatt, 18 104 ilyen intézkedés volt eddig a járvány második hullámában összesen.
- A tranzitszabályokat 148-szor sértették meg, 8941 ilyen eset volt eddig.
- 10 381 alkalommal ellenőrizték a hatósági házi karantén betartását 24 óra alatt. 2943 hatósági házi karantént rendeltek el hétfőn, jelenleg 21 667 ember van így elkülönítve.
Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője a keddi koronavírus-adatokat ismertette, majd elmondta: az aktív fertőzöttek száma folyamatosan csökken, a gyógyultaké folyamatosan nő - ez jó hír.
Megismételte: további vakcinaszállítmány érkezik a héten, a jelenlegi 5 helyett 25 oltóponton fog már zajlani az egészségügyi dolgozók vakcinázása. 2021 első felében további védőoltások engedélyezése várható az Európai Gyógyszerügynökség által, ha ezek a szerek Magyarországra is megérkeznek, az év első felében, kezdődhet a lakosság tömeges oltása.
Nem a védőoltásoktól kell tartanunk, hanem a koronavírus-fertőzéssel járó kockázatoktól, azokat kell kivédenünk
- hangsúlyozta.
Kérdések
A tegnap érkezett orosz vakcináról mit lehet tudni?
6000 ampulla érkezett, 3000 embert lehet ezekkel beoltani. Galgóczi Ágnes csak annyi továbbit közölt, hogy ez egy tudományos együttműködési lehetőség, amelynek során a hatóságok ezt a vakcinát is tanulmányozhatják.
Az oltási könyvet mikor adják?
A személyre szóló dokumentumot az oltás után adják, és tartalmazza azt is, hogy mikor kell visszamenni ismétlő oltásra.
Mikor kaphat oltást az, aki már átesett a fertőzésen?
Ha már eltelt legalább 3 hónap.
Mikor kezdődhet az egészségügyi dolgozók oltása Győr-Moson-Sopron megyében és mikor kezdődhet a lakossági vakcinázás?
Ezen a héten jön a Pfizer-BioNTech vakcina újabb adagja, amely már minden megyei kórházba el fog jutni és kezdődhet az egészségügyisek oltása.
Az oltásban részesülő egy ideig még valóban elkaphatja-e a vírust és fertőzhet-e?
A védettség a második oltást követő 7. napra alakul ki, addig a járványügyi előírásokat és higiénés intézkedéseket be kell tartani.
InfoRádió: Van-e olyan gyógyszerallergia vagy krónikus betegség, amikor nem ajánlott az oltás beadása?
Krónikus betegeknek beadható és kifejezetten ajánlott is a Pfizer-BioNTech-vakcina, ők kockázatos csoportba tartoznak, kórházba kerülhetnek koronavírus-fertőzés esetén. Vannak ellenjavallatok, például a várandósság vagy a kórelőzményekben súlyos, kórházi ellátást igénylő anafilaxiás (súlyos allergiás) reakció, továbbá a gyógyszer összetevőivel szembeni allergia.