eur:
413.93
usd:
396.43
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke (b) és Charles Michel, az Európai Tanács elnöke könyökük érintésével üdvözlik egymást az Európai Unió brüsszeli csúcstalálkozóját követő sajtótájékoztató után 2020. július 21-én. A tagállamok vezetői elfogadták az EU 2021 és 2027 közötti időszakra szóló keretköltségvetését és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot.MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq
Nyitókép: MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq

EU-csúcs: megszületett a megállapodás a költségvetésről és a helyreállítási alapról

Megszületett a megállapodás az Európai Unió következő többéves költségvetéséről és a koronavírus utáni helyreállítási alapról a tagállami vezetők csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján – jelentette be a Twitteren Charles Michel, az Európai Tanács elnöke.

Az egyelőre nem világos, hogy volt-e érdemi vita a lengyel-magyar páros által hosszú időn át bírált leendő jogállamisági szabályról, illetve a szerdai lengyel-magyar-német kompromisszum értelmében ehhez kapcsolandó leendő értelmezési nyilatkozatról. Főként holland részről a csúcs előtt jelezték, hogy lesznek úgymond érdemi kérdéseik.

Elviekben az sem kizárt, hogy ez utóbbinak megbeszélését későbbre halasztották, és a két visegrádi ország kvázi "elengedte" a költségvetési és a helyreállítási csomagok elfogadását a tegnapi megállapodás fényében.

Mindenesetre Michel már úgy fogalmazott rövid üzenetében, hogy "megkezdődhet az érdemi munka" a közösségi kiadások minél hatékonyabb kihasználására.

Valamivel később a finn miniszterelnök is üdvözölte a megállapodást, aki egyúttal kiemelte, hogy szerinte az egyezség jogállamisági szabályozási része "a nap legfontosabb fejleménye", konkrét formában ad majd fogódzót a jogállamisági jövőbeni hatékonyabb szavatolásához.

A hétéves keretköltségvetésnél elvben mostantól haladéktalanul folytatódhat a véglegesítése a pénzügyi keretnek. Első lépésben az EU-huszonhetek egyhangú politikai egyetértésére volt szükséges az asztalon lévő hétéves keret elfogadására. Mihelyt ez megvan, erről levélben értesíti a soros német EU-elnökség az Európai Parlamentet, amely a jövő heti plenárisán szavazhatja meg az informálisan már részéről is elfogadott pénzügyi csomagokat. Ezek után az visszakerül majd a tagországok tanácsa elé formális szentesítésre.

Mindez elvben még éppen megtörténhet a karácsonyi szünet előtt.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Érintésmentes fizetésben élen jár Magyarország, de a kereskedőknek még van hova fejlődni

Magyarországon a kártyás fizetések 99 százaléka érintésmentesen zajlik, ami nemzetközi összevetésben is kimagasló eredménynek számít, és már minden negyedik kártyának van digitális mása az óránkon vagy telefonunkon - mondja Márkus Gergely, a Mastercard Magyarországért és Szlovéniáért felelős country managere. Ugyanakkor a magyar kereskedők felénél lehet csak kártyával fizetni, ebben még lehetne fejlődni. A szakértő szerint a bolti vásárlásoknál a mobil fel fogja váltani a plasztikot, az online fizetéseket a "Click to pay" egykattintásos fizetés teszi kényelmesebbé.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×