eur:
414.42
usd:
397.95
bux:
79297.52
2024. december 23. hétfő Viktória
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor magyar (b) és Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő a Karmelita kolostor folyosóján 2020. november 26-án. Tárgyalásuk napirendjén az EU költségvetésének ügye szerepelt, ami ellen Magyarország és Lengyelország is vétót emelt amiatt, hogy az uniós pénzek felhasználását Brüsszel politikai feltételekhez akarja kötni.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Lengyelország koalíciós miniszterelnök-helyettese kilátásba helyezte, hogy országa kihátrálhat a vétóból

Kész feladni a vétóját mind a 2021–2027-es költségvetés, mind a helyreállítási alap terén Lengyelország, ha az EU-s pénzek jogállamisági feltételekhez kötéséről szóló rendeletről kiad egy jogilag kötelező érvényű értelmező anyagot az Európai Bizottság és azt az állam- és kormányfők is támogatják a jövő heti EU-csúcson – mondta uniós illetékesekkel folytatott tanácskozása után este a Jaroslaw Gowin, a legkisebb koalíciós partnerhez tartozó lengyel miniszterelnök-helyettes.

Jaroslaw Gowin az Európai Bizottság illetékeseivel folytatott brüsszeli megbeszélése után azt mondta: belátják, hogy a költségvetési vétó a szándékaikkal ellentétesen mind Lengyelországnak, mind az EU többi országának anyagilag is kárt okozna és ezt nem szeretnék – írja a portolio.hu a Reuters hírügynökség jelentése alapján.

Gowin azt is mondta: ha már tényleg nem lehetséges megváltoztatni az EU-s pénzek jogállamisági feltételekhez kötéséről szóló rendelettervezetet (márpedig a jelek szerint nem lehet, mert azt se az Európai Parlament, se a többi 25 tagállam nem akarja), akkor

megelégszenek egy olyan jogilag kötelező érvényű deklarációval a Bizottságtól, ami rögzíti, hogy csak az EU-s pénzekkel összefüggésben és csak objektíven lehet használni a mechanizmust

és elvárják azt is, hogy ezt a deklarációt erősítsék meg az állam- és kormányfők is a jövő heti EU-csúcson.

A lengyel kormányfőhelyettes a hírügynökség tudósítása szerint azt mondta: "Ezt a Bizottság által készített magyarázó nyilatkozatot az állam- és kormányfőknek is támogatniuk kell. Ez világossá teheti, hogy a jogállamisági mechanizmust nem lehetne felhasználni arra, hogy nyomást gyakoroljanak a tagállamokra az uniós források megfelelő felhasználásán kívüli területeken."

A nyilatkozat utolsó szavai arra utalhatnak, hogy esetleg szűkítenék a mechanizmus alkalmazási területeit, amelyek 6 konkrét és egy nagyon tág, homályos feltételrendszer szerint tennék megindíthatóvá az EU-pénzes szankciókhoz vezető eljárást. A jogállamisági mechanizmus rendelettervezetére hivatkozva jelzett politikai vétót november 16-án a magyar és lengyel nagykövet az uniós büdzséről és helyreállítási alapról szóló állásfoglalások során. Ezt azért tették, mert a szigorúra sikeredett jogállamisági mechanizmushoz elég a tagállamok minősített többségének támogatása (legalább 15 tagállam, amelyek az együttes lakosság legalább 65 százalékát képviselik), így több mint 20 tagállam egyértelmű támogatása miatt könnyen leszavazták volna a magyar és lengyel párost a formális szavazás során. Ezt a két másik, egyhangúságot igénylő rendeletnél a vétóval akarták megakadályozni és fel akarták puhítani a jogállamisági mechanizmust.

Varsó és Budapest: szoros kapcsolat

Ennek érdekében előbb

november 24-én Budapesten elfogadott a két kormányfő egy kétlépcsős nyilatkozatot a patthelyzetből való kiútként, ami a mechanizmus jelentős felpuhításának és a jövő ködébe vesző elfogadásának célját tartalmazta a vétófeladásért cserébe.

Ezt lényegében visszautasította a német soros elnökség, illetve a többi 25 tagállam és az Európai Parlament, így november 30-án Varsóban találkozott ismét a két kormányfő, hogy egyeztessék a stratégiájukat. Azután azt közölték, hogy nyitottak a német elnökség javaslataira és egy megoldás több lehetséges variációját is átbeszélték.

Aznap, tehát hétfőn Angela Merkel német kancellár egyrészt cáfolta Orbán Viktor magyar kormányfő érvelését a jogállamisági mechanizmus kapcsán, illetve arra szólított fel, hogy minden érintett félnek engednie kell valamennyit, mert különben nem lehet megoldani a "kör négyszögesítését", azaz kompromisszumra van szükség. Ezután az utóbbi napokban intenzív tárgyalások zajlottak, miközben Brüsszelből olyan hírek szivárogtak, hogy milyen megoldás segítségével haladna tovább a közösség a lengyel-magyar vétó megmaradása esetén és ma reggel összegeztük a lehetséges forgatókönyveket is.

Ebben a Reuters már jelzett egy új információt. Ez úgy szólt, hogy a jövő heti EU-csúcs kapcsán azt mérlegelik az állam- és kormányfők, hogy

kiadnak egy nyilatkozatot, miszerint a jogállamisági mechanizmus szankciói objektív megítélés alapján születnek és az Európai Bíróság előtt megtámadhatók.

Ez és a fenti lengyel miniszterelnök-helyettesi jelzés nagyon egybecseng és a bírósági megtámadási útról is volt már szó az elmúlt napokban. A jelek szerint tehát ennek az írásos garanciaadási útnak a mentén megváltozott a lengyel kormány hozzáállása a vétó ügyében.

Az osztrák biztos már tudta

A 444.hu írta meg, hogy az Johannes Hahn, az EU költségvetési ügyekért felelős osztrák biztosa már csütörtök délután arról írt Twitterre, hogy szerinte péntekre megoldódhat a költségvetés kérdése.

A poszt így szólt: "Ma minden a 2021-es költségvetésről szól: elkezdődött a trialógus, és informális tárgyalások is kezdődtek, azzal a céllal, hogy holnapig megegyezzünk. Ez biztosíthatja a 2021-es költségvetés elfogadását, és a pénz áramlását január 1-től."

Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 23. 09:44
×
×
×
×