eur:
413.96
usd:
396.58
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay.com

Nemcsak a koronavírus, egy másik is vészesen terjed a környékünkön

Folyamatosan nő Európában a HIV-fertőzéssel diagnosztizált emberek száma, és sok esetben túl későn állapítják meg a fertőzést – közölte két európai egészségügyi szervezet, kiemelve, hogy szükség van a tesztek számának növelésére.

Tavaly több mint 136 000 új HIV-esetet regisztráltak – tájékoztatott az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai irodája.

Az elmúlt években az új betegek legnagyobb része,

mintegy 80 százaléka Európa keleti régióiban bukkant fel.

A WHO szerint az Európához sorolt 53 országban több mint 2 millió embert érint a fertőzés. A megbetegedések felét "kései szakaszban" ismerték fel – áll a jelentésben, melyet a december 1-jei AIDS-világnap előtt tettek közzé.

"Ez azt mutatja, hogy

a régió tesztelési stratégiái nem működnek elég jól a HIV-fertőzés korai felismeréséhez"

– közölték a szervezetek. A korai felismerés egyben korai kezelést is jelent, ami hozzájárulhat a fertőzés terjedésének lassításához.

"Annak ellenére, hogy jelenleg az új típusú koronavírus-járványra koncentrálunk, nem szabad megfeledkeznünk egyéb közegészségügyi kérdésekről, köztük a HIV-fertőzésről sem" – jelentette ki Andrea Ammon, az ECDC igazgatója.

A stockholmi székhelyű szervezet tevékenysége az Európai Unió 27 tagállamára, valamint Nagy-Britanniára, Norvégiára, Izlandra és Liechtensteinre terjed ki.

Habár nem tudni, hogy a koronavírus-világjárvány hogyan befolyásolta a HIV-szűrést, meg kell védeni az elmúlt tíz évben elért eredményeket, továbbra is biztosítani kell az elsődlegességet a HIV-tesztelésekhez, és kezelésben kell részesíteni a rászorulókat – mondta Hans Kluge, a koppenhágai székhelyű WHO európai igazgatója.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×